Dozowniki z darmowym kremem przeciwsłonecznym. Akcja potrwa całe lato

Autor:
jdw//mro
Źródło:
NOS, Duch News, The Guardian, fsmb.be, gov.pl
Ekspert o nowotworach skóry
Ekspert o nowotworach skórytvn24
wideo 2/3
tvn24Ekspert o nowotworach skóry

Dozowniki z darmowym kremem przeciwsłonecznym ustawiane będą w parkach, centrach miasta, na plażach, w szkołach i setkach innych miejsc w całej Holandii - poinformował portal NOS. Akcja, mająca wspierać walkę z rekordowym poziomem zachorowań na nowotwory skóry, potrwa całe lato. 

"Tego lata w setkach miejsc w Holandii będzie można za darmo skorzystać z kremu przeciwsłonecznego" - podał w piątek holenderski nadawca publiczny NOS. Na jego stronie opisane zostały rozmaite oddolne inicjatywy, zapewniające dostęp do dozowników wypełnionych kremami z filtrem. Największą z nich jest projekt szpitala VieCuri Medical Center w Venlo-Venray, który we współpracy z organizacją KWF, ubezpieczycielem VGZ i różnymi gminami, zajmuje się zaopatrywaniem 120 szkół podstawowych w północnej Limburgii w kremy z filtrem.

Dozowniki z darmowym kremem przeciwsłonecznym w Holandii

Jak wyjaśnia rzeczniczka placówki Liset Spreuwenberg, inicjatywa rozdawania kremów z filtrem zrodziła się w zeszłym roku i początkowo obejmowała swoim zasięgiem wyłącznie szpital. - Nasza dermatolog Karen van Poppelen wpadła wtedy na pomysł przekształcenia używanych podczas pandemii dozowników do żelu antybakteryjnego w dozowniki filtrów przeciwsłonecznych - wytłumaczyła NOS rzeczniczka. Akcja okazała się "wielkim sukcesem", a do szpitala w niedługim czasie zaczęły zgłaszać się lokalne firmy zainteresowane wypożyczeniem dozowników i rozszerzeniem dostępu do darmowych kremów. - Wypożyczyliśmy wtedy kilka, ale nie mogliśmy zaspokoić popytu - przyznała Spreuwenberg.

Zainteresowanie dostępem do dozowników z darmowymi filtrami rośnie - ocenił Ybe Heemskerk, założyciel firmy Sundo, produkującej te urządzenia. W rozmowie z NOS podkreśla, że tego lata, sprzęt Sundo będzie można znaleźć w ponad 100 miejscach w całej Holandii. - (Dozowniki) kosztują kilka tysięcy euro, ale wiemy, że zdrowie naszych mieszkańców i odwiedzających nas turystów jest ważne - stwierdził Jacco Knape, radny nadmorskiego kurortu Katwijk, korzystającego ze sprzętu Sundo.

ZOBACZ TEŻ: Regularne przyjmowanie witaminy D może zmniejszać ryzyko nowotworów skóry

- Idąc na plażę zwykle jest się dobrze przygotowanym, ale na co dzień wiele osób zapomina o ochronie przeciwsłonecznej - dodał Wouter Spackler, współzałożyciel przedsiębiorstwa zajmującego się montażem dozowników w centrach miast, obiektach sportowych czy na imprezach okolicznościowych i festiwalach o nazwie Smeerkees.

Rosnąca liczba zachorowań na nowotwory skóry

Rak skóry jest najczęściej diagnozowanym nowotworem w Holandii. Odpowiada on za ponad połowę wszystkich zachorowań na wszystkie rodzaje raka. Każdego roku wykrywa się go u niemal 70 tysięcy nowych pacjentów - podaje NOS. W sąsiedniej Belgii nowotwory skóry stanowią około 40 procent wszystkich zachorowań na raka i również są jego najczęściej diagnozowanym rodzajem. W Niemczech między 2001 a 2021 rokiem Federalny Urząd Statystyczny odnotował 55 procentowy wzrost zachorowań na wszystkie rodzaje raka skóry. W Polsce każdego roku stawia się 10 tysięcy nowych diagnoz raka skóry, z czego około 2 tysiące dotyczy jego najbardziej niebezpiecznej postaci, czyli czerniaka - szacuje serwis gov.pl.

ZOBACZ TEŻ: Na ten nowotwór Polacy umierają najczęściej. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni

Słoneczne BHPPAP/Małgorzata Latos

Autor:jdw//mro

Źródło: NOS, Duch News, The Guardian, fsmb.be, gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/NOS