TVN24 | Świat

Bransoletka dla nadużywających alkoholu. Będzie monitorować ich nawyki związane z piciem

TVN24 | Świat

Autor:
mart//rzw
Źródło:
Reuters

Skazani w Holandii za przestępstwa związane z nadużywaniem alkoholu będą musieli nosić na kostce specjalną bransoletkę. Ma ona śledzić ich nawyki związane z piciem, a dane przekazywać codziennie służbom wymiaru sprawiedliwości. Przepisy w tej sprawie planuje przyjąć holenderski rząd.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Holenderskie Ministerstwo Sprawiedliwości wyjaśniło, że bransoletka elektroniczna na kostce lub specjalna przywieszka będzie odnotowywać wszelkie oznaki spożycia alkoholu, analizując pot osoby noszącej urządzenie. Ma być stosowana wobec skazanych za przestępstwa związane z nadużywaniem alkoholu i w ramach nadzoru kuratorskiego zobowiązanych do ograniczenia spożycia napojów wyskokowych.

"Zdają sobie sprawę z tego, że coś mierzy ich spożycie alkoholu"

Dane z bransoletki będą raz dziennie wysyłane do centralnego serwera wymiaru sprawiedliwości. Jak tłumaczy ministerstwo, dzięki temu jednostki kuratorskiej służby sądowej uzyskają jaśniejszy obraz zachowania osób nadzorowanych niż umożliwia to obecny system kontrolny, opierający się na przeprowadzanych dwa razy w tygodniu ambulatoryjnych badaniach krwi lub moczu.

- (Objęci systemem) cały czas zdają sobie sprawę z tego, że mają coś, co mierzy ich spożycie alkoholu. Pomaga im to uniknąć nadużywania - wyjaśnił w rozmowie z agencją Reutera kurator Tony Rubino. Zwolennicy tego rozwiązania podkreślają, że bransoletka może pomóc osobom, które popełniły przestępstwa związane z nadużywaniem alkoholu, udowodnić zmianę swych nawyków.

- Mam dwóch synków i musiałam im pokazać, że już nie piję - powiedziała anonimowo jedna z kobiet, która wzięła udział w badaniach pilotażowych. - Bransoletka monitorująca była dla mnie doskonałą okazją do pokazania, że już nie piję, 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu - dodała.

Większość nie piła podczas testowania urządzenia

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że badania pilotażowe wykazały, iż 71 procent uczestników w ogóle nie piło alkoholu podczas trwania testu, chociaż niektórym na to pozwolono. Około połowa biorących udział w pilotażu zadeklarowała pozostawanie w abstynencji przez co najmniej trzy miesiące od zdjęcia urządzenia.

Autor:mart//rzw

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości