Hit w Brazylii: Zestawy do opancerzania samochodów

Brazylijska reklama pancerza montowanego w zwykłych samochodach
Brazylijska reklama pancerza montowanego w zwykłych samochodach
YouTube
YouTubeBrazylijska reklama pancerza montowanego w zwykłych samochodach

W Brazylii opancerzanie samochodów nie jest już domeną przedstawicieli władz i najbogatszych obywateli. Z obawy przed rosnącą ilością napadów, porwań i rabunków dokonywanych na ulicach, już nawet średniozamożni Brazylijczycy zaczęli kupować samochody odporne na ostrzał z broni ręcznej. Furorę robią zestawy, które można montować do zwykłych samochodów. Kosztują kilkanaście tysięcy dolarów.

Brazylia od wielu lat zmaga się z bardzo dużą liczbą napadów, zabójstw i porwań. Na porządku dziennym są napaści na samochody stojące na światłach, często z wykorzystaniem broni palnej. Z tego powodu wielu mieszkańców Brazylii nie liczy na policję, ale stara się samemu zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Pancerz dla wszystkich

W 2008 roku firma DuPont wprowadziła na rynek specjalne zestawy do opancerzenia samochodów osobowych Armura, które można było montować w szeregu samochodów średniej klasy, jak chevrolety, hondy, toyoty czy kia. W związku z wzrostem liczby aktów przemocy, firma zanotowała w ostatnich miesiącach gwałtowny skok sprzedaży. Przychody w pierwszym kwartale 2012 roku były wyższe o 70 procent niż w ostatnim kwartale 2011 roku.

Firma chce teraz przekonać władze, aby za pomocą jej produktów zostały opancerzone wszystkie taksówki, które będą wozić zagranicznych gości podczas Mundialu w 2014 roku i Igrzysk w 2016 roku.

- Chcieliśmy dać przeciętnej rodzinie, której nie stać na normalny samochód opancerzony, możliwość zapewnienia sobie dodatkowego bezpieczeństwa - stwierdził jeden z kierowników firmy DuPont ds. Armura, Carlos Benatto.

Kewlarowe bezpieczeństwo

Cena zestawu do zabezpieczenia samochodu przed ostrzałem waha się w zależności od marki samochodu. Najtańsze, pasujące do tanich kia kosztują 12 tysięcy dolarów, ważą około 90 kilogramów a na ich zainstalowanie potrzeba około 15 dni. Jak zapewnia producent, z powodu niskiej masy własnej, opancerzenie nie wpływa znacząco na spalanie i nie generuje większych kosztów jazdy samochodem.

Wszystkie szyby w samochodzie są zastępowane szkłem pancernym, a dookoła kabiny pasażerskiej, w drzwiach, w dachu, w bagażniku i za silnikiem są montowane kewlarowe panele. W ten sposób powstaje opancerzona "cytadela", która ma być odporna na ostrzał bronią ręczną maksymalnie kalibru 7,62, co obejmuje większość powszechnie stosowanych pistoletów i karabinów.

- To świetny sposób ucieczki od codziennej przemocy na ulicach, która powinna być coraz mniejsza, ale jest wręcz przeciwnie - twierdzi 25-letni Alexandre Sarafian, który kupił swojej matce kia sportage z zamontowanym pancerzem.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: YouTube

Pozostałe wiadomości