Świat

Hiszpanie rozbili grupę terrorystyczną. "Była gotowa do ataku w Madrycie"

Świat


Hiszpańska policja rozbiła komórkę terrorystyczną, która "była gotowa do przeprowadzenia ataku w Madrycie" - poinformowało hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Aresztowano trzech mężczyzn pochodzenia marokańskiego.

Ministerstwo podaje, że zatrzymanym zarzuca się członkostwo w grupie powiązanej z Państwem Islamskim.

Dwaj mężczyźni zostali zatrzymani bezpośrednio w Madrycie, a trzeci na przedmieściach miasta w Rivas-Vaciamadrid. Zatrzymani są pochodzenia marokańskiego, mają od 26 do 29 lat.

Minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Jorge Fernandez powiedział w wywiadzie radiowym, że podejrzani "byli gotowi przeprowadzić masowe ataki" z użyciem noży i karabinów maszynowych.

Ministerstwo w komunikacie wskazuje, że mężczyzna zatrzymany na przedmieściach miasta miał bardzo łatwy dostęp do nielegalnego rynku broni.

Hiszpanie są czujni

Hiszpańskie władze zapewniają, że starają się zapobiegać dołączaniu młodych muzułmanów do organizacji terrorystycznych takich jak Państwo Islamskie, które walczą głównie w Syrii i Iraku. Służby bezpieczeństwa są w stanie wzmożonej czujności od ataku terrorystycznego na redakcję francuskiego satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo" w styczniu br.

W ciągu ostatnich czterech lat w Hiszpanii aresztowano łącznie 171 podejrzanych dżihadystów.

Autor: kło//gak / Źródło: CNN, Wall Street Journal, interior.gob.es