Świat

Hiszpańska partia chce muru na granicy z Marokiem

Świat


Betonowe ogrodzenie zbudowane między innymi z pieniędzy Unii Europejskiej na granicy z Marokiem to pomysł prawicowej, populistycznej partii Vox, przedstawiony w piątek w parlamencie w Madrycie.

Hiszpania i Maroko sąsiadują ze sobą poprzez hiszpańskie terytoria w Afryce Północnej, Ceutę i Melillę.

W trakcie piątkowej debaty w Kongresie Deputowanych szef grupy parlamentarnej Vox Ivan Espinosa de los Monteros wyjaśnił, że złożony projekt ma doprowadzić do ograniczenia masowego napływu nielegalnych migrantów z Afryki. W 2018 r. przybyła do Hiszpanii rekordowa liczba 64,3 tys. migrantów.

Hiszpańskie enklawy Ceuta i Melilla przy granicy z MarokiemMapy Google, tvn24.pl

Betonowy mur

Zgodnie z projektem ugrupowania kierowanego przez Santiago Abascala nowe ogrodzenia graniczne wokół Ceuty i Melilli musiałyby zostać wykonane z betonu. Politycy Vox twierdzą, że trwałość ogrodzenia jest istotna, gdyż w obecnych płotach wykonanych z metalowej siatki nielegalni przybysze robią dziury, co ułatwia im wtargnięcie na teren Hiszpanii.

Vox w projekcie odstąpił od wcześniej postulowanych haseł obciążenia Maroka kosztami budowy muru. Złożony w Kongresie dokument przewiduje, że nowe ogrodzenie zostałoby sfinansowane z budżetu Hiszpanii oraz dotacji unijnych.

Według propozycji w celu skutecznego powstrzymania migrantów gromadzących się przy ogrodzeniach w Ceucie i Melilli Hiszpania miałaby wysłać na granicę z Marokiem żołnierzy. Mieliby oni wesprzeć pracę kontrolujących dotychczas granicę funkcjonariuszy żandarmerii (Guardia Civil).

Vox oskarża Sorosa, ale nie nie umie pokazać dowodów

Podczas debaty posłowie Vox oskarżyli o wspieranie nielegalnej migracji amerykańskiego finansistę George'a Sorosa. Zarzucili amerykańskiemu inwestorowi sponsorowanie pozarządowej organizacji Open Arms, której statek od kilku lat wypływa na Morze Śródziemne, by pomagać płynącym do Europy migrantom.

Pytany o dowody na wspieranie przez Sorosa Open Arms deputowany Espinosa de los Monteros nie potrafił ich wskazać, uznał jednak, że są "one bardziej niż oczywiste", a w przypadku wytoczenia przed hiszpańskim sądem procesu finansiście "wszystkie ujrzą światło dzienne".

Partia Abascala, która w wyborach 28 kwietnia wprowadziła do Kongresu Deputowanych 24 reprezentantów, opowiada się za karaniem docierających do Hiszpanii migrantów oraz osób pomagających im nielegalnie przekroczyć granicę.

W maju grupa członków Vox złożyła do jednego z hiszpańskich sądów pozew przeciwko 52 afrykańskim migrantom, którzy kilka dni wcześniej wdarli się do Melilli.

Socjalistyczny rząd Pedro Sancheza zapowiedział w sierpniu, że na początku przyszłego roku nakaże zdjęcie drutu kolczastego z płotów granicznych w Ceucie i Melilli. Według przedstawicieli MSW w Madrycie zasieki mają zostać zastąpione dodatkowym sprzętem nasłuchu strefy przygranicznej i monitoringu.

Autor: adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: