Sukces Partii Ludowej w wyborach do parlamentu wspólnoty autonomicznej Madrytu

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Z oficjalnych wyników po przeliczeniu 99,7 procent głosów wynika, że Partia Ludowa wygrała wtorkowe wybory do parlamentu wspólnoty autonomicznej Madrytu. Glosowanie okazało się porażką dla współrządzącej krajem Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej, która z zaledwie 16,8 procent poparcia zajęła trzecie miejsce, zapewniając sobie 24 mandaty w izbie.

Centroprawicowe ugrupowanie premier regionalnego rządu Isabel Diaz Ayuso zdobyło w głosowaniu blisko 45 procent głosów, co daje Partii Ludowej (PP) 65 miejsc w 136-osobowym parlamencie wspólnoty autonomicznej Madrytu.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Wynik PP w regionie Madrytu jest jednym z najlepszych od lat. Podczas wieczornego przemówienia premier Diaz Ayuso podkreśliła, że sukces jej ugrupowania miał miejsce podczas wyborów z rekordową frekwencją, która przekroczyła 76 procent.

Porażka Socjalistycznej Partii Robotniczej

Wtorkowe wybory okazały się porażką dla współrządzącej krajem Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE), która z zaledwie 16,8 procent poparcia zajęła trzecie miejsce, zapewniając sobie 24 mandaty w izbie.

Podobną liczbę deputowanych będzie mieć w regionalnym parlamencie lewicowa partia Mas Madrid, która uplasowała się na drugim miejscu. Poparło ją prawie 17 procent uczestników głosowania. Czwarte miejsce zajęła konserwatywna partia Vox, na którą zagłosowało 9,1 proc. uczestników. Zapewniła ona sobie 13 miejsc w izbie.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości