TVN24 | Świat

Hiszpański rząd: telefony premiera i minister obrony zainfekowane Pegasusem

TVN24 | Świat

Autor:
akr/gp
Źródło:
PAP
John Scott-Railton o przypadkach inwigilacji Pegasusem
John Scott-Railton o przypadkach inwigilacji PegasusemEBS
wideo 2/7
EBSJohn Scott-Railton o przypadkach inwigilacji Pegasusem

Za pomocą systemu Pegasus zainfekowanie zostały telefony komórkowe premiera Hiszpanii Pedro Sancheza i minister obrony tego kraju Margarity Robles - poinformował w poniedziałek w Madrycie przedstawiciel rządu Felix Bolanos. Dodał, że to ataków doszło w maju i czerwcu 2021 roku.

Felix Bolanos, który jest hiszpańskim ministrem ds. prezydencji, kontaktów z parlamentem i pamięci demokratycznej, przekazał na konferencji prasowej, że zgodnie z ekspertyzą hiszpańskiego Państwowego Ośrodka Kryptologii (CNC) premier Pedro Sanchez i minister obrony Margarita Robles padli ofiarą "nielegalnych i zewnętrznych" działań szpiegowskich prowadzonych za pośrednictwem systemu Pegasus.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Pedro SanchezShutterstock

Bolanos: atak na telefony polityków w maju i czerwcu 2021 roku

Przedstawiciel rządu ujawnił, że telefon szefa rządu stał się celem ataku w maju 2021 roku, zaś miesiąc później podobne zdarzenie miało miejsce w przypadku szefowej resortu obrony.

Margarita Robles Shutterstock

Minister wyjaśnił, że w wyniku ataków na telefony Sancheza i Robles sprawcy uzyskali znaczną ilość danych. Dodał, że raporty dotyczące tych zdarzeń zostały już przekazane wymiarowi sprawiedliwości jako materiał dowodowy.

Wcześniej działacze separatystyczni z Katalonii oskarżali władze Hiszpanii o masowe szpiegowanie ich telefonów za pośrednictwem Pegasusa. Z informacji barcelońskiego dziennika "La Vanguardia" wynika, że ofiarą podsłuchów w latach 2017-2020 miało paść co najmniej 60 polityków i działaczy na rzecz oddzielenia się Katalonii od Hiszpanii.

Czytaj więcej: Wszystko, co wiemy o Pegasusie >>>

Autor:akr/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości