Szefowa Wspólnoty Madrytu oskarża kierownictwo Partii Ludowej o działania zmierzające do jej dyskredytacji

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Kierownictwo centroprawicowej Partii Ludowej (PP), w tym lider Pablo Casado, zostało oskarżone przez szefową Wspólnoty Madrytu o działania zmierzające do jej dyskredytacji i wyeliminowania z polityki. Przywódcy PP przygotowali akta przeciwko mnie związane z moją rodziną - stwierdziła w czwartek Isabel Diaz Ayuso.

Szefowa Wspólnoty Madrytu Isabel Diaz Ayuso z centroprawicowej Partii Ludowej (PP) oskarżyła kierownictwo swojego ugrupowania, w tym lidera Pablo Casado, o działania zmierzające do jej dyskredytacji i wyeliminowania z polityki. Kierownictwo opozycyjnej partii miało zbierać informacje przeciwko Ayuso, aby nie dopuścić do objęcia przez nią regionalnego przywództwa w PP.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Ayuso miałaby kandydować na następnym kongresie PP Wspólnoty Madrytu. Według "Vozpopuli", popularna polityk "mogłaby nawet walczyć z Casado o tron PP" w czasie ogólnokrajowego kongresu partii w lipcu.

Dyrektor generalny madryckiego ratusza podaje się do dymisji

W czwartek w związku ze skandalem podał się do dymisji dyrektor generalny madryckiego ratusza, którego media określają jako "bliskiego kręgowi Pablo Casado" i "prawdopodobnie jednego z głównych zaangażowanych w operacje przeciwko Ayuso".

Według dziennika "El Confidencial" prywatni detektywi mieli prowadzić śledztwo w sprawie brata Ayuso w związku z jego rzekomym pośredniczeniem w otrzymaniu zamówienia publicznego o wartości 1,5 mln euro podczas pierwszej fali pandemii COVID-19 w 2020 roku dla firmy, w której pracuje. Brat Ayuso miał otrzymać za pośrednictwo wysoką prowizję - 286 tys. euro.

"Chcieli konkretnych danych z urzędu podatkowego i z banku - powiedział detektyw Gutiez w rozpowszechnionym przez media nagraniu. "Odmówiłem, bo takie śledztwo jest nielegalne" - cytują go media.

Ayuso podkreśliła, że kontrakt z firmą był zgodny z prawem i nie pomagała bratu, który pracuje od 26 lat jako handlowiec w branży sanitarnej. Wezwała przywództwo PP do udowodnienia oskarżeń o korupcję. - Rzucają oskarżenia bez dowodów, które chcą sfabrykować - oznajmiła. Jako odpowiedzialnego za próbę jej politycznego zniszczenia wskazała Pablo Casado.

"El Confidencial": operacja szefostwa wobec męża Ayuso i jej byłego partnera

"Przywódcy PP przygotowali akta przeciwko mnie związane z moją rodziną" - stwierdziła w czwartek Ayuso. Podkreśliła, że rozpatrywany kontrakt został podpisany i promowany przez szefa madryckiej służby zdrowia, nadzorowany przez instytucje kontrolne, a jej brat opłacił stosowne podatki.

Według "El Confidencial", operacja szefostwa PP obejmowała także byłego męża Ayuso oraz jej byłego partnera. Sprawdzano, czy nie byli beneficjentami kontraktów ze strony madryckich władz.

Kierownictwo PP wcześniej mówiło o posiadaniu "wiarygodnych informacji" w sprawie brata Ayuso, ale później przyznało, że nie ma dowodów. W komunikacie na Twitterze PP zaprzeczyła, jakoby partia szpiegowała przewodniczącą Wspólnoty Madrytu i jej rodzinę.

ABC: wojna domowa w szeregach Partii Ludowej

Po publicznych zarzutach ze strony Ayuso krajowe kierownictwo partii ogłosiło otwarcie postępowania wyjaśniającego wobec "bardzo poważnych oskarżeń, prawie przestępczych" przeciwko Casado. Postępowanie ma być prowadzone przez Andreę Levy, przewodniczącą Komitetu Prawnego PP, która już wyraziła swoje poparcie dla lidera.

W czwartek późnym wieczorem kilkaset osób zebrało się przed siedzibą PP w celu udzielenia poparcia dla przewodniczącej Wspólnoty Madrytu. Duże manifestacje poparcia dla Ayuso planowane są na sobotę i niedzielę.

Według piątkowego dziennika "ABC", największe korzyści z "wojny domowej" w szeregach PP będzie miał socjalistyczny rząd premiera Pedro Sancheza oraz opozycyjna prawicowa partia Vox.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości