Świat

Lekarze wymyślili "dotykowe USG" dla niewidomych mam w ciąży

Świat


Lekarze z Hiszpanii opracowali metodę zobrazowania płodu dla osób niewidomych i niedowidzących - to druk 3D rozwijającego się płodu na podstawie szczegółowego ultrasonografu. Wydruk można dotknąć, co pozwala od razu budować więź między matką a dzieckiem. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "POLSKA I ŚWIAT" NA TVN24GO

Większość przyszłych matek jeszcze w trakcie ciąży ma możliwość zobaczenia swoich pociech za pośrednictwem USG. Tego przywileju pozbawione są kobiety niewidome i niedowidzące.

Lekarze ze szpitala w Manises w hiszpańskiej prowincji Walencja postanowili temu zaradzić. Obraz z USG wykonanego w 32 tygodniu ciąży odtworzyli za pomocą drukarki 3D. Na razie nową usługę testują kobiety z Hiszpańskiego Związku Niewidomych.

"Dotykowe USG"

- O matko! Widzicie co się dzieje, jakie piękne. Tutaj widzimy wszystko z dużą dokładnością – mówi wyraźnie podekscytowana Rebeca Enche.

- Wprowadziliśmy innowację za pomocą technologii 3D i staraliśmy się uczynić niewidzialne widocznym – wyjaśnia Ricardo Trujillo ze szpitala w Manises. - To, co lekarz może zobaczyć dzięki ultradźwiękom, dzięki technologii 3D można wyczuć pod palcami – dodaje.

"Dotykowe USG" można wydrukować już w 12 tygodniu ciąży, ale dopiero po 30 tygodniu da się wiarygodnie odwzorować twarz dziecka. Trójwymiarowy wydruk będą mogły wykonać wszystkie pacjentki, ale te niewidome dostaną go za darmo.

Jose Maria Garcia z Valida Innovation tłumaczy, jak warstwa po warstwie drukowany jest model dziecka. Ostatecznie za pośrednictwem maszyny powstaje małe dzieło sztuki. - W efekcie mamy siedmio-, ośmiocentymetrowe dziecko, które po kolejnych procesach przemienia się w model silikonowy, którego matka może dotknąć – mówi.

Niewidzącym muszą wystarczyć dźwięki

Monika Zarczuk-Engelsma, matka 4-latki i spodziewająca się kolejnego dziecka, chętnie wzięłaby trójwymiarowy wydruk w dłonie. Ponieważ od urodzenia nie widzi, w czasie kontrolnego badania uważnie słucha, jak lekarz opisuje dziecko.

- Mówi mi, że ma 10 paluszków, że wszystko w porządku, jeśli chodzi o ręce, nóżki, że głowa jest prawidłowego rozmiaru no i takie informacje w tym momencie muszą mi wystarczyć – opowiada pani Monika. - Ale wiadomo, że jest to dla mnie jakaś abstrakcja – dodała.

Niewidzącym obecnie najwięcej emocji dostarczają dźwięki - ten najważniejszy to bicie serca dziecka.

- Teraz przy drugim dziecku, chociaż spodziewałam się, że nie będzie to robiło na mnie takiego wrażenia, to jednak, kiedy pierwszy raz usłyszałam bicie serca, to się wzruszyłam – opowiada Monika Zarczuk-Engelsma.

USG na pomoc w budowaniu więzi

Lekarze wiedzą, że rodzice lubią podejrzeć dziecko zanim przyjdzie na świat. Fachowcom do oceny zdrowia dziecka wystarcza obraz 2D, bo patrzą na przekroje. Rodzicom w dojrzeniu dziecka pomaga popularne ostatnio USG, którego obraz daje wrażenie trójwymiarowego.

Doktor Joanna Kuran-Ohde z Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przyznaje, że gdy robi USG w trzecim miesiącu ciąży, często słyszy od przyszłych matek: - "To jest człowiek!".

- Rodzice często nie wiedzą, jak człowiek na takim etapie rozwoju wygląda. I są bardzo poruszeni tym, że widać i główkę, i tułów, i rączki, i nóżki – przyznaje doktor Kuran-Ohde.

Zdaniem lekarzy zdjęcia USG pomagają przygotować się do rodzicielstwa i budować więź jeszcze przed przyjściem młodego człowieka na świat.

Autor: asty//plw / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości