Kościół stara się doprowadzić do dialogu w sprawie Katalonii

TVN24


Według źródeł barcelońskiej kurii arcybiskupiej, na które powołuje się czwartkowy dziennik "Avvenire", organ Episkopatu Włoch, kataloński rząd regionalny zwrócił się do arcybiskupa Barcelony o podjęcie się mediacji w kryzysie związanym z referendum w Katalonii.

Źródła kościelne potwierdziły - pisze "Avvenire" - że kardynał Barcelony Joan Josep Omella Omella oraz opat najważniejszego katalońskiego sanktuarium Montserrat, Josep Maria Soler, podjęli się mediacji z Madrytem.

Kościół - podkreśla "Avvenire" - "zabiega teraz usilnie o zapobieżenie bratobójczym starciom w Katalonii".

Apel do papieża

Na niespełna tydzień przed katalońskim referendum z 1 października zwolennicy pogłębiania emancypacji regionu wśród duchowieństwa katalońskiego - 420 duchownych, jak podała włoska agencja ANSA - napisali do papieża list z prośbą o mediację w celu wyjednania zgody rządu centralnego w Madrycie na przeprowadzenie referendum niepodległościowego. Hiszpański internetowy magazyn katolicki "Vida Nueva" napisał w czwartek, że nowy ambasador Hiszpanii w Watykanie, Gerardo Bugallo, oświadczył, iż Stolica Apostolska wypowiada się przeciwko działaniom na rzecz samookreślenia Katalonii jako niemieszczącym się w kategoriach procesu dekolonizacyjnego. Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej na razie nie chciał komentować informacji dziennikarza "Vida Nueva" na ten temat.

Autor: tmw/adso / Źródło: PAP

Raporty: