TVN24 | Świat

Kobiety są kłute na imprezach w Hiszpanii. Policja bada, czy to agresja seksualna, czy chęć wywołania niepokoju

TVN24 | Świat

Autor:
akr/tr
Źródło:
PAP
W Hiszpanii zwiększa się liczba przypadków kłucia kobiet podczas imprez rozrywkowych
Reuters ArchiveW Hiszpanii zwiększa się liczba przypadków kłucia kobiet podczas imprez rozrywkowych

Hiszpańska policja bada sprawę ukłuć igłami młodych kobiet podczas masowych imprez rozrywkowych. Od początku lipca pojawiło się 60 skarg związanych z przypadkami tego procederu w 10 z 17 regionów kraju. Służby chcą ustalić, czy kobietom wstrzykiwane są narkotyki w celu oszołomienia i wykorzystania seksualnego, czy też celem jest wywołanie niepokoju społecznego.

Ofiarami padają młode kobiety, najczęściej w dyskotekach, klubach nocnych, na koncertach czy festiwalach muzycznych.

Nieznani sprawcy kłują je igłami w ramię lub w udo, najczęściej kiedy kobiety tańczą albo przebywają w dużej grupie. Wiele tych, które doświadczyły takich praktyk, skarżyło się później na zawroty głowy, wymioty, czasową utratę wzroku i pamięci, drętwienie rąk i nóg, senność, a nawet utratę przytomności. Nie było doniesień o wykorzystaniu seksualnym lub o kradzieżach.

>>> Została ukłuta, zasłabła, straciła przytomność. Policja ma coraz więcej podobnych zgłoszeń <<<

- To zjawisko przemocy wobec kobiet, próba wyłączenia ich z przestrzeni publicznej - ocenił minister spraw wewnętrznych Fernando Grande-Marlaska.

Służby bezpieczeństwa ostrzegają przed tym problemem również turystów, gdyż do ukłuć dochodzi w miejscach licznie odwiedzanych przez cudzoziemców.

Kobiety boją się chodzić na imprezy. "Panuje ogólna panika"

Według hiszpańskiego MSW nie wiadomo, czy kobietom są wstrzykiwane narkotyki, które szybko znikają z organizmu, czy też celem jest wywołanie społecznego alarmu.

W organizmach osób, które po ukłuciu udały się na badania, nie wykryto obecności środków chemicznych. Wyjątkiem jest jedna nieletnia z Gijon, u której stwierdzono obecność substancji toksycznych - poinformował rzecznik policji krajowej, na którego wypowiedź powołał się w niedzielę dziennik "El Mundo".

Niepokojące zjawisko już wpłynęło na sposób życia młodych ludzi, zwłaszcza kobiet, które boją się wychodzić na nocne imprezy.

- Panuje ogólna panika wokół tego, co tam mogą ci wstrzyknąć i jakie to może mieć skutki - powiedziała mieszkanka Kadyksu, Monica Barranco, w rozmowie z portalem 20minutos.

- Zastanawiam się, czy wyjść na imprezę - mówiła inna kobieta. - Wcześniej wiele razy wracałam do domu sama, teraz nawet o tym nie myślę - dodała.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości