TVN24 | Świat

Katolickie diecezje w Hiszpanii zajmą się sprawami wykorzystywania seksualnego po raporcie "El Pais"

TVN24 | Świat

Autor:
asty
Źródło:
Reuters
Katolickie diecezje zajmą się sprawami wykorzystywania seksaulnego
Reuters ArchiveKatolickie diecezje zajmą się sprawami wykorzystywania seksualnego

Kościół katolicki w Hiszpanii ma powołać lokalne komisje, które będą rozpatrywać skargi ofiar molestowania – zdecydowano po spotkaniu z papieżem Franciszkiem. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Hiszpanii kardynał Juan Jose Omella powiedział, że przyjmowaniem i rozpatrywaniem skarg zajmą się poszczególne diecezje.

Dziennik "El Pais" w grudniu opublikował wyniki trzyletniego śledztwa. Poszkodowanych ma być co najmniej 1237 osób ze strony 251 księży i niektórych osób świeckich związanych z Kościołem katolickim. Do przestępstw miało dochodzić w latach 1943-2018.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

2 grudnia – podczas podróży papieża z Rzymu na Cypr - korespondent dziennika przekazał Franciszkowi 385-stronictowy raport. Na temat ustaleń z dziennikarzami w Watykanie rozmawiał przewodniczący Konferencji Episkopatu Hiszpanii kardynał Juan Jose Omella.

Przedstawiciel hiszpańskiego Kościoła powiedział, że każda diecezja powoła komisję do przyjmowania oskarżeń i prowadzenia dochodzeń. – Będą zbierały skargi, wspierały ludzi, którzy czują, że zostali skrzywdzeni i zapobiegały powtórzeniu się tych rzeczy – powiedział Omella.

Katolickie diecezje zajmą się sprawami wykorzystywania seksualnegoReuters Archive

Pierwsze informacje na temat skandali związanych z wykorzystywaniem seksualnym w Kościele katolickim na całym świecie pojawiły się w 2002 roku, kiedy amerykański dziennik "Boston Globe" napisał serię artykułów ujawniających wykorzystywanie nieletnich przez duchownym oraz szeroko rozpowszechnioną procedurę ukrywania księży pedofilów.

W czerwcu 2021 roku papież powiedział, że kryzys związany z wykorzystywaniem seksualnym w Kościele katolickim był ogólnoświatową "katastrofą". Od czasu wyboru na papieża w 2013 roku Franciszek podjął szereg kroków w celu wyeliminowania wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych.

Kościół w Hiszpanii odrzucił sugestie utworzenia niezależnego organu śledczego, działającego na podobnej zasadzie co we Francji, czy w Portugalii.

Omella stwierdził, że lepiej, aby sprawy ofiar były rozpatrywane przez lokalne diecezje, a komisje będą w stanie "wyjaśniać i przeprowadzać wszystkie niezbędne czynności wymagane przez Stolicę Apostolską i sądy cywilne".

Autor:asty

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive