Świat

Radykalizowali i werbowali bojowników. Aresztowano cztery osoby

Świat

Aresztowania osób powiązanych z Państwem Islamskim
ReutersW Palma de Mallorca aresztowano cztery osoby

Sześć osób oskarżonych o powiązania z tak zwanym Państwem Islamskim zostało aresztowanych w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Niemczech - powiedział w środę minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Juan Ignacio Zoido Álvarez. Oskarżeni mieli werbować nowych członków organizacji i wysyłać ich do stref konfliktowych.

Aresztowania przeprowadziła hiszpańska policja we współpracy z funkcjonariuszami z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Cztery osoby zatrzymano w miejscowości Palma de Mallorca, pozostałe dwie w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

U zatrzymanych znaleziono materiały wideo z radykalnymi treściami. Osoby te są również oskarżane o organizowanie cotygodniowych sekretnych spotkań, na których mieli werbować młodych ochotników, którzy byli później wysyłani do stref konfliktowych.

Śledztwo trwało od 2015 roku

Śledztwo w tej sprawie rozpoczęło się w 2015 roku, kiedy policja odkryła istnienie strony internetowej, na której znalazły się nagrania o treściach radykalnych. Materiały pokazywały również podróż do Syrii młodego muzułmanina, mieszkańca Hiszpanii.

Filmy te pochodziły od ultrakonserwatywnego, salafickiego imama, który w ramach operacji policji został aresztowany w Wielkiej Brytanii. Mężczyzna był obserwowany przez kilka państw europejskich. W ostatnim czasie udał się na Majorkę, gdzie spotkał się z pozostałym czterema oskarżonymi z Hiszpanii. Imam zachęcał ich do pozyskiwania nowych członków dla organizacji.

Jeżeli chodzi o mężczyznę aresztowanego w Niemczech, kontaktował się on z pozostałymi oskarżonymi, uczestniczył też w procesie rekrutacyjnym, który został uwieczniony na nagraniu.

W czerwcu 2015 roku w Hiszpanii obowiązuje 4. poziom bezpieczeństwa. Od tego czasu w kraju aresztowano 178 osób oskarżonych o powiązania z islamskimi bojówkami.

Autor: arw/sk/jb / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Pozostałe wiadomości