Historyczna emisja filmu o Holokauście

TVN24

Aktualizacja:
materiały prasoweFilm "Shoah" to dokument o zagładzie Żydów

Turecka telewizja publiczna wyemitowała dokument o zagładzie Żydów, upamiętniając w ten sposób przypadający w piątek Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Obraz po raz pierwszy wyświetlono w państwowej telewizji w kraju muzułmańskim.

W czwartek późnym wieczorem kanał dokumentalny telewizji TRT pokazał film "Shoah" z 1985 roku francuskiego dokumentalisty Claude'a Lanzmanna. Dokument pokazano w ramach kampanii promującej pojednanie między muzułmanami i żydami oraz zwalczającej negowanie Holokaustu. Nie bez powodu zorganizowano go w Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Emisja to "propaganda"

W marcu ten sam film wyemitowała w Iranie telewizja satelitarna Pars z siedzibą w Los Angeles. Oficjalne media w tym kraju potępiły jednak emisję filmu jako "propagandę" Izraela, który "chce zwalczać podjęte przez Iran działania na forum międzynarodowym w celu obalenia mitu Holokaustu". Irański prezydent Mahmud Ahmadineżad znany jest z kwestionowania relacji historyków o Holokauście.

9-godzinny "Shoah" dokument ukazuje rozmowy przeprowadzone przez autora ze świadkami Zagłady oraz ukazuje miejsca z nią związane, takie jak obozy śmierci i koncentracyjne czy place, z których odbywały się deportacje ludności żydowskiej. Nie pojawiają się w nim żadne materiały archiwalne, w tym fotografie czy fragmenty kronik niemieckich z II wojny światowej.

W Polsce także będą obchody

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony w listopadzie 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 roku.

Źródło: PAP