Świat

Hillary Clinton zasłabła w Strefie Zero. "Ugięły się pod nią kolana"

Świat

Justin Sullivan/Getty ImagesHillary Clinton po około dwóch godzinach od zasłabnięcia czuła się już lepiej

Kandydatka demokratów w listopadowych wyborach prezydenckich w USA Hillary Clinton zasłabła w niedzielny poranek, w czasie uroczystości upamiętniających ofiary zamachu na World Trade Center sprzed 15 lat. Po około dwóch godzinach sama jednak powiedziała reporterom, że "czuje się świetnie".

Sztab wyborczy Clinton poinformował, że powodem zasłabnięcia było "przegrzanie". Clinton spędziła poranek w Nowym Jorku, uczestnicząc wraz z tysiącami ludzi w apelu, w czasie którego uczczono minutą ciszy ofiary zamachu z 11 września 2001 roku - podaje agencja Reutera.

Temperatura powietrza w Nowym Jorku w niedzielny poranek przekraczała 25 stopni.

Na nagraniu poniżej widać Hillary Clinton podtrzymywaną przez asystentkę i moment, w którym podchodząc do samochodu, potyka się na krawężniku.

"Ugięły się pod nią kolana"

Według sztabu wyborczego, Clinton "odpoczywała w mieszkaniu córki" Chelsea w Nowym Jorku i już tam "czuła się znacznie lepiej".

Telewizja Fox News twierdzi z kolei - powołując się na anonimowe źródło w służbach czuwających nad bezpieczeństwem zebranych w niedzielę w tzw. strefie zero, gdzie kiedyś stały wieże WTC - że Clinton była bliska "omdlenia" i udzielono jej "pomocy medycznej".

Inny świadek zasłabnięcia cytowany przez Fox News powiedział, że w pewnej chwili pod Clinton "ugięły się kolana". Została przytrzymana przez osoby znajdujące się blisko niej, "potykając się na krawężniku"; straciła też but - dodał. Po chwili odprowadzono ją do samochodu. Doszło do tego półtorej godziny po rozpoczęciu uroczystości.

Około dwóch godzin po tym incydencie, opuściła już jednak mieszkanie córki i zgromadzonym pod kamienicą reporterom powiedziała z uśmiechem, że "czuje się świetnie" - podała agencja Reutera tuż przed godz. 18. czasu polskiego (12. w Nowym Jorku).

Problemy ze zdrowiem

Hillary Clinton ma za sobą trudy trwającej już prawie rok kampanii przed listopadowymi wyborami prezydenckimi. Miała już poważne problemy ze zdrowiem ponad trzy lata temu, gdy - w grudniu 2012 roku - doznała wstrząśnienia mózgu. Potem wykryto u niej zakrzep i Clinton musiała przejść długą rehabilitację. Zrezygnowała wtedy z funkcji sekretarza stanu USA. Zastąpił ją John Kerry.

Agencja Reutera zwraca uwagę na fakt ponawiających się w wypowiedziach Donalda Trumpa walczącego o prezydenturę z ramienia republikanów, aluzji do stanu zdrowia Clinton. Trump uważa, że nie ma ona wystarczająco wiele sił, by sprawować tak wymagający urząd.

W lipcu w liście, którego treść udostępniły media za oceanem, lekarz wydający opinię o stanie zdrowia kandydatki demokratów napisał, że jest ona "w doskonałej formie".

Autor: adso//gak / Źródło: Reuters, Fox News, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Justin Sullivan/Getty Images

Tagi:
Raporty: