TVN24 | Świat

Republikański polityk zmarł po zakażeniu koronawirusem. Popierał nienoszenie maseczek

TVN24 | Świat

Autor:
mart/kab
Źródło:
Reuters

Herman Cain, ubiegający się w 2012 roku o stanowisko republikańskiego kandydata na prezydenta polityk i zwolennik prezydenta Donalda Trumpa, który wyraźnie odmawiał noszenia maski podczas pandemii COVID-19, zmarł po zakażeniu SARS-CoV-2. O śmierci polityka poinformowano w czwartek na jego stronie internetowej oraz na profilu na Facebooku.

74-letni Herman Cain dowiedział się o swojej diagnozie 29 czerwca, dziewięć dni po wzięciu udziału w wiecu prezydenta Donalda Trumpa w Tulsa w stanie Oklahoma, gdzie on i wiele innych osób stało w tłumie bez maseczek. Większość lipca Cain spędził w szpitalu w Atlancie, chorując na COVID-19.

"Mamy złamane serce, a świat jest uboższy: Herman Cain odszedł, aby być z Panem" - głosi oświadczenie na stronie internetowej byłego republikańskiego kandydata na prezydenta.

Tuż przed ogłoszeniem diagnozy 2 lipca Cain opublikował poparcie dla odmowy noszenia maseczek podczas wydarzenia 4 lipca w Mount Rushmore w Dakocie Południowej, w którym Trump planował uczestniczyć. "Maseczki nie będą obowiązkowe na wydarzeniu, w którym weźmie udział prezydent Trump. LUDZIE MAJĄ DOŚĆ!" - napisał na Twitterze.

"Człowiek ABC"

Cain, który nazywał się "człowiekiem ABC", czyli "amerykańskim czarnym konserwatystą" - właśnie zaczął prowadzić nowy program w telewizji Newsmax i miał nadzieję, że odegra istotną rolę w kampanii prezydenckiej w 2020 roku - czytamy w oświadczeniu na jego stronie.

Zarobił fortunę jako dyrektor generalny Godfather's Pizza i prowadził w kilku sondażach na początku wyścigu o nominację republikańską na prezydenta w 2012 roku.

Herman Cain zmarł po zakażeniu koronawirusemshutterstock

Podczas kampanii prezydenckiej w 2016 roku stał się zwolennikiem Trumpa, który w zeszłym roku planował nominować Caina na stanowisko członka Rady Rezerwy Federalnej USA, która ustala referencyjne stopy procentowe.

Potencjalna nominacja spotkała się z natychmiastowym oporem, nawet w Partii Republikańskiej, ponieważ krytycy wyrażali obawy co do zwolenników Trumpa zasiadających w tradycyjnie bezpartyjnym zarządzie. Cain następnie wycofał się, tłumacząc, że wiązałoby się to dla niego ze spadkiem wpływów i zarobków.

Autor:mart/kab

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Tagi:
Raporty: