Szef niemieckiej dyplomacji o unijnym budżecie: jesteśmy w ostatniej fazie negocjacji

TVN24 | Świat

Autor:
mart
Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Niemiecka prezydencja jest optymistycznie nastawiona co do znalezienia rozwiązania sporu budżetowego w Unii Europejskiej. Nadzieję, że rozwiązanie to kwestia dni, wyraził szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas.

- Jesteśmy w ostatniej fazie negocjacji, nie jest to łatwe, jak wszyscy wiemy - powiedział Maas. - Jestem jednak absolutnie pewien, że w ciągu najbliższych kilku dni będziemy w stanie podjąć decyzje dotyczące budżetu UE, a także funduszu odbudowy, więc będziemy w stanie uwolnić pieniądze - dodał.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej - w związku ze sprzeciwem Polski i Węgier - nie osiągnęły w ubiegłym tygodniu jednomyślności w sprawie wieloletniego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 i decyzji w sprawie funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z - przyjętym większością kwalifikowaną - rozporządzeniem dotyczącym powiązania wypłaty środków unijnych z praworządnością. Sprzeciw obu krajów w sprawie unijnego pakietu budżetowego nie zatrzymuje jednak całej procedury przyjęcia mechanizmu powiązania środków z praworządnością.

Jeśli nie dojdzie do porozumienia w sprawie pakietu budżetowego do końca bieżącego roku, od przyszłego roku w UE będzie obowiązywało prowizorium budżetowe, a więc fundusze będą wypłacane w oparciu o zapisy przyjęte na rok 2020.

Unijny budżetPAP

Czytaj także: Tych przepisów przestraszył się polski rząd. Dotarliśmy do rozporządzenia o powiązaniu funduszy UE z praworządnością >>>

Autor:mart

Źródło: Reuters, PAP, TVN24