TVN24 | Świat

Prezydent Kosowa będzie przesłuchany w Hadze. "Wzywam was do zjednoczenia się"

TVN24 | Świat

Autor:
mart\mtom
Źródło:
PAP

Hashim Thaci, prezydent Kosowa, poinformował, że 13 lipca udaje się do Hagi. Będzie tam przesłuchany przez prokuratorów w sprawie oskarżenia o zbrodnie wojenne podczas konfliktu z Serbią w latach 1998-1999.

24 czerwca prokurator Specjalnej Izby Sądowej Kosowa z siedzibą w Hadze poinformował, że oskarżył prezydenta Hashima Thaciego oraz byłego przewodniczącego parlamentu Kadriego Veselego o zbrodnie wojenne podczas konfliktu z siłami serbskimi w latach 1998-1999. 52-letni obecnie Thaci był wówczas dowódcą albańskiej partyzantki Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK).

"Chciałbym się z wami podzielić informacją, że w poniedziałek jadę do Hagi na zaproszenie prokuratury, gdzie będę przesłuchany" - napisał Thaci na swojej stronie na Facebooku. "Podczas gdy moi rodacy, podobnie jak ja, staną w obliczu międzynarodowej sprawiedliwości z godnością i uczciwością, wzywam was do zjednoczenia się w podejmowaniu wyzwań, przed którymi stoi nasz kraj" - napisał.

Specjalny sąd do spraw zbrodni w czasie wojny w Kosowie

Utworzona w 2015 roku Specjalna Izba Sądowa Kosowa (Kosovo Specialist Chambers) jest specjalnym sądem, finansowanym przez UE i złożonym z sędziów międzynarodowych, ale będącym organem kosowskiego wymiaru sprawiedliwości. Ma jurysdykcję w sprawach zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni wojennych i innych przestępstw, których dopuszczono się między 1 stycznia 1998 r. a 31 grudnia 2000 r., w czasie wojny w Kosowie, wówczas jeszcze serbskiej prowincji, i wkrótce po niej, głównie na Serbach, Romach i Albańczykach przeciwnych UCK.

Do tej pory przez Izbę było przesłuchanych około 250 ludzi. Akty oskarżenia przeciwko Thaciemu i Veseliemu nie są ostateczne, a sędziemu zajmie kilka miesięcy, aby zdecydować, czy dowody, które są w posiadaniu prokuratury są wystarczająco mocne, aby postawić ich przed sądem.

Zapowiedź ustąpienia z funkcji w przypadku oskarżenia

Lokalne wysiłki mające na celu zbadanie domniemanych zbrodni wojennych popełnionych przez UCK były dotychczas utrudniane w Kosowie, gdzie - jak pisze Reuters - lojalność wobec miejscowych klanów jest głęboka, a byłych partyzantów uważa się za wyzwolicieli.

Thaci zapowiedział, że "natychmiast" ustąpi z funkcji prezydenta, jeśli zostanie formalnie oskarżony w Hadze o zbrodnie wojenne podczas konfliktu z Serbią.

W wojnie w Kosowie zginęło 13 tys. osób, w większości Albańczyków. Zakończyła się ona atakami bombowymi NATO prowadzonymi pod dowództwem USA, co zmusiło siły serbskie do wycofania się z Kosowa. W 2008 roku dwumilionowe Kosowo, zamieszkane w większości przez Albańczyków, proklamowało niepodległość.

Autor:mart\mtom

Źródło: PAP