Świat

Iran ostrzega USA przed "błędem nad błędami"

Świat


Prezydent Iranu Hasan Rowhani ostrzegł w środę, że działania USA wymierzone w irańską Gwardię Rewolucyjną byłyby "błędem nad błędami". To odpowiedź na spekulacje o ewentualnym uznaniu Gwardii przez prezydenta USA Donalda Trumpa za organizację terrorystyczną.

- Gwardia Rewolucyjna to nie tylko wojsko, ona jest w sercach ludzi. Wielokrotnie podczas zagrożenia broniła naszego interesu narodowego - powiedział Rowhani podczas posiedzenia rządu transmitowanego przez państwową telewizję. - Działania USA przeciwko Gwardii byłyby błędem nad błędami - dodał. Irański prezydent zaznaczył, że Gwardia jest "również popularna w Iraku, gdyż ocaliła Bagdad, i wśród Kurdów, gdyż ocaliła Irbil", nawiązując do walki Strażników Rewolucji z tak zwanym Państwem Islamskim (IS). Oprócz tego - zaznaczył prezydent - elitarne irańskie jednostki wspierane są przez Syryjczyków oraz Libańczyków. Jak zaznaczyła agencja Reutera, zagrożenie amerykańskimi sankcjami połączyło dwie główne frakcje we władzach Iranu - konserwatystów oraz reformatorów dowodzonych przez Rowhaniego. - Jesteśmy jednym społeczeństwem. Jesteśmy Iranem. Nie ma różnic między frakcjami w kwestii konfrontowania się z intrygami naszych wrogów - zaznaczył prezydent.

Trump ma uznać Gwardię za organizację terrorystyczną

W maju 2017 roku Rowhani wygrał wybory prezydenckie, obiecując większe otwarcie na świat oraz reformy w kraju. Podczas kampanii wyborczej wielokrotnie publicznie krytykował nadmierny wpływ Gwardii na życie polityczne kraju. W zeszłym tygodniu prezydent USA Donald Trump oświadczył, że Iran nie wypełnił zobowiązań wynikających z porozumienia nuklearnego ze światowymi mocarstwami i zapowiedział, że wkrótce poinformuje o swojej decyzji w sprawie dalszego uczestnictwa USA w tej umowie. Decyzja ta spodziewana jest 15 października. Jak prognozują obserwatorzy, Trump ma również uznać Gwardię Rewolucyjną za organizację terrorystyczną. W niedzielę dowódca Gwardii generał Mohammad Ali Dżafari zapowiedział, że jeśli USA uznają tę formację za ugrupowanie terrorystyczne, to Irańczycy uznają za terrorystów armię amerykańską. Gwardia Rewolucyjna, zwana też Strażnikami Rewolucji, została utworzona po rewolucji islamskiej z 1979 roku w celu jej obrony przed - jak to określano - "wewnętrznymi i zewnętrznymi" zagrożeniami. Składa się z formacji lądowych, morskich i powietrznych i jest najlepiej wyszkoloną i wyposażoną częścią sił zbrojnych Iranu.

Autor: js/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości