Weinstein pozbawiony Orderu Imperium Brytyjskiego. "Królowa nakazała unieważnienie nominacji"

TVN24 | Świat

Autor:
kb//now
Źródło:
PAP
Weinstein skazany za przestępstwa seksualne TVN24 BiS
wideo 2/2
TVN24 BiSWeinstein skazany za przestępstwa seksualne

Harvey Weinstein, były amerykański producent filmowy, który odsiaduje wyrok 23 lat więzienia za gwałt i napaść seksualną, został pozbawiony przyznanego mu w 2004 roku Orderu Imperium Brytyjskiego. Decyzję w tej sprawie - jak poinformowano w biuletynie "The London Gazette" - podjęła królowa Elżbieta II.

"Królowa nakazała anulowanie i unieważnienie nominacji Harveya Weinsteina na Honorowego Komandora Wielce Wspaniałego Orderu Imperium Brytyjskiego kategorii cywilnej z dnia 29 stycznia 2004 r. oraz wykreślenie jego nazwiska z rejestru wspomnianego Orderu" - napisano w "The London Gazette", biuletynie, w którym publikowane są wszelkie ogłoszenia królewskie i rządowe.

Decyzja została podjęta po posiedzeniu niezależnego od rządu komitetu do spraw utraty tytułów, który rekomenduje królowej odebranie przyznanych tytułów bądź odznaczeń, jeśli uznaje, że zachowanie danej osoby jest ich niegodne.

Otrzymał honorowy Order Imperium Brytyjskiego w 2004 roku

Weinstein otrzymał honorowy Order Imperium Brytyjskiego w 2004 roku za zasługi dla brytyjskiego przemysłu filmowego. Był to order honorowy, bo Weinstein nie jest obywatelem Wielkiej Brytanii ani żadnego z krajów Wspólnoty Narodów.

W marcu tego roku 68-letni Weinstein został skazany na 23 lata więzienia za wymuszenie w 2006 roku aktu seksualnego na asystentce Mimi Haleyi i gwałt w 2013 roku na początkującej wówczas aktorce Jessice Mann. Ponad 100 kobiet, w tym słynne aktorki, takie jak Gwyneth Paltrow, Salma Hayek i Uma Thurman, oskarżyło Weinsteina o to, że od wielu lat dopuszczał się nadużyć seksualnych.

Po pojawieniu się zarzutów wobec Weinsteina i po jego skazaniu został on już pozbawiony szeregu innych nagród i tytułów, które otrzymał w przeszłości, między innymi francuskiej Legii Honorowej, a także członkostwa w Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej oraz w Brytyjskim Instytucie Filmowym.

Filmy wyprodukowane przez niego bądź przez należące do niego studio otrzymały 341 nominacji do Oscarów, z czego w 81 przypadkach zdobyły nagrodę.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: HISTORIA UPADKU "OSTATNIEGO BOGA"

Autor:kb//now

Źródło: PAP