Świat

"Handlarz Śmiercią" wychodzi po 15 miesiącach w izolatce

Świat

DEABut jest jednym z najsłynniejszych handlarzy broni

Amerykański sędzia rozkazał wypuścić z izolatki rosyjskiego handlarza bronią Witora Buta. Rosjanin, nazywany przez media "Handlarzem Śmiercią", spędził w odosobnieniu ostatnie 15-miesięcy.

Sędzia Shira Scheindlin uznała, że 45-letni But nie stanowi zagrożenia dla innych więźniów, nie ma też podstaw do twierdzeń, że ma w tej chwili powiązania z terrorystami. Dlatego należy zakończyć jego pobyt w izolatce.

Według pani sędzi zaostrzone warunki przetrzymywania, jakimi jest odosobnienie, są "przesdną odpowiedzią", a sam Rosjanin jest jedynie tak niebezpieczny, jak niebezpieczny jest biznesmen zamieszany w handel bronią.

Jak piszą media, orzeczenie Scheindlin jest rzadką ingerencją wymiaru sprawiedliwości w sprawy pozostawiane zazwyczaj w gestii władz więzienia.

Czeka na wyrok

But został aresztowany w Tajlandii w marcu 2008 roku w wyniku tajnej operacji rządu USA. Pod koniec 2010 roku miała miejsce jego ekstradycja do Stanów Zjednoczonych.

W listopadzie ubiegłego roku But został skazany za próbę sprzedaży broni kolumbijskiej, lewackiej partyzantce FARC. Wyrok ma być ogłoszony 12 marca. Butowi grozi co najmniej 25 lat więzienia.

Mężczyzna przetrzymywany był do tej pory w odosobnieniu w Metropolitan Correctional Center na Manhattanie w Nowym Jorku.

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: DEA