Hamas z coraz większym poparciem

TVN24

WikipediaRośnie popularność Hamasu

Od czasu wojny z Izraelem w 2014 roku islamistyczny Hamas zyskał na popularności w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu. Na Hamas skłonnych jest zagłosować 39 proc. mieszkańców Strefy Gazy. Rok temu było to 32 proc. - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu.

Hamas, który kontroluje Strefę Gazy, zyskał też większe poparcie na Zachodnim Brzegu; wzrosło ono z 27 proc. do 32 proc. Rządzące tam ugrupowanie Fatah, które jeszcze w marcu popierało 41 proc. respondentów, ma teraz poparcie rzędu 36 proc. Z Fatahu wywodzi się prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas, Szef firmy sondażowej Palestyńskie Centrum Polityki i Sondaży Chalil Szikaki tłumaczy rosnącą popularność radykalnego Hamasu frustracją spowodowaną przedłużającym się impasem w negocjacjach pokojowych między Palestyńczykami a Izraelem. Sondaż wykazał jednocześnie, że rekordowa liczba Palestyńczyków ze Strefy Gazy - 50 proc. - myśli poważnie o emigracji. Jednak znaczna większość Palestyńczyków - 63 proc. - zadeklarowała, że jest bardzo niezadowolona z wyniku zeszłorocznej wojny z Izraelem, gdyż przeważyło "ludzkie cierpienie i straty materialne" w Strefie Gazy. W wojnie tej zginęło 2,1 tys. Palestyńczyków oraz 67 izraelskich żołnierzy i sześciu cywilów.

Zgoda się opłaca

W poniedziałek amerykański think tank Rand Corporation opublikował badania, z których wynika, że Izrael i Palestyńczycy zyskaliby na porozumieniu pokojowym miliardy dolarów.

Autorzy podali, że w ciągu dekady Izraelczycy w razie zawarcia porozumienia izraelsko-palestyńskiego zyskaliby 120 mld dolarów. Natomiast Palestyńczycy mogliby liczyć na zysk 50 mld dolarów, co oznaczałoby wzrost o 36 proc. średniego dochodu per capita. Pod koniec maja Bank Światowy informował w raporcie, że gospodarka Strefy Gazy jest "na krawędzi załamania", a 40 proc. spośród jej 1,8 mln mieszkańców żyje poniżej granicy ubóstwa. Po przejęciu władzy w Strefie Gazy przez Hamas w 2007 roku Izrael wprowadził wobec niej niemal całkowitą blokadę ruchu osobowego i towarowego. W ostatnim czasie swą granicę ze Strefą zamknął także Egipt.

Autor: kg//rzw / Źródło: PAP