Hamas przyznaje się do zabicia izraelskich nastolatków? "Heroiczna operacja Brygad Ezedina as-Kasama"

[object Object]
Protest w IzraeluPAP/EPA
wideo 2/20

Hamas odpowiada za porwanie trzech żydowskich osadników w Hebronie na Zachodnim Brzegu Jordanu - oświadczył w czwartek wysoki rangą przedstawiciel palestyńskiego ruchu. Zdaniem agencji Reutera chodzi o trzech izraelskich nastolatków zabitych w czerwcu.

Ich śmierć doprowadziła do eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego w Strefie Gazy. - Krążyło wiele spekulacji na temat tej operacji, niektórzy mówili, że to spisek - powiedział Saleh al-Aruri w środę, podczas międzynarodowego zjazdu muzułmańskich uczonych w Stambule. Jego słowa zostały zarejestrowane na nagraniu ze spotkania, zamieszczonym w internecie przez organizatorów wydarzenia. - Zwieńczeniem woli naszego okupowanego narodu była heroiczna operacja Brygad Ezedina as-Kasama (zbrojne ramię Hamasu - red.), które uwięziły trzech osadników z Hebronu - powiedział Aruri. Operacji tej dokonano, "by pomóc braciom prowadzącym strajk głodowy w (izraelskich) więzieniach" - dodał. Hamas, który kontroluje Strefę Gazy, dotychczas nie potwierdzał ani nie dementował oskarżeń Izraela o zorganizowanie porwania, a później zabicia trzech młodych Izraelczyków w okolicach Hebronu. Przywódca ruchu Chaled Meszal oświadczył, że nic mu nie wiadomo o porwaniu, ale publicznie pochwalił jego sprawców.

Zabójstwo nastolatków

Chłopcy zaginęli 12 czerwca, gdy łapali autostop obok Gusz Ecjon, grupy osiedli żydowskich położonych między Betlejem a Hebronem, na południu Zachodniego Brzegu. Wracali ze szkół talmudycznych i próbowali dotrzeć do Jerozolimy. Ich zwłoki znaleziono 30 czerwca w pobliżu drogi, na której widziano ich po raz ostatni. Trzy tygodnie po porwaniu Izraelczyków 16-letni Mohammed Abu Chdeir, Palestyńczyk mieszkający we wschodniej Jerozolimie, został porwany, brutalnie pobity, a następnie spalony przez - jak ustaliła izraelska prokuratura - żydowskich nacjonalistów. W dzielnicy, w której mieszkał Chdeir, wybuchły zamieszki, a Hamas wystrzelił rakiety na Izrael. W odpowiedzi Tel Awiw 8 lipca rozpoczął zbrojną ofensywę na tym palestyńskim terytorium. W konflikcie zginęło dotychczas ponad 2,4 tys. Palestyńczyków, w większości cywilów, a także 67 Izraelczyków, w tym trzej cywile.

[object Object]
02.07.2014 | Izrael: jeden z porwanych i zabitych nastolatków dzwonił po pomocFakty TVN
wideo 2/3

Autor: kło//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 2.0)

Raporty:
Pozostałe wiadomości