Jest porozumienie Hamasu i Fatahu

Świat

Aktualizacja:

Rywalizujące ze sobą dotychczas ugrupowania palestyńskie, Hamas i Fatah, doszły do porozumienia w sprawie pojednania politycznego - poinformowały w czwartek egipskie Państwowe Służby Informacyjne (SIS).

Hamas i Fatah ustaliły między innymi, że najpóźniej 1 grudnia palestyński rząd jedności przejmie władzę w Strefie Gazy. Od 2007 roku jest ona kontrolowana przez Hamas.

Jako pierwsze o porozumieniu informowało już Palestyńskie Centrum Informacyjne powołujące się na przedstawiciela służb prasowych Hamasu.

Negocjacje w sprawie pojednania i współpracy między skłóconymi ruchami palestyńskimi trwały w stolicy Egiptu od wtorku.

Hamas stracił finansowanie

Rozmowy w Kairze to ciąg dalszy inicjatywy, o której Hamas poinformował w połowie września, kiedy to przywódcy tego ugrupowania ogłosili, że gotowi są rozpocząć rozmowy z tworzącym rząd Fatahem, rozwiązać władze administracyjne w Gazie i rozpisać wybory powszechne, aby zakończyć konflikt na terytoriach palestyńskich.

Uważa się, że postępy w negocjacjach, w których Hamas poszedł na istotne ustępstwa, stały się możliwe, ponieważ to islamistyczne ugrupowanie obawia się finansowej i politycznej marginalizacji, straciło bowiem głównego sponsora, czyli Katar. Kraj ten jest izolowany przez inne monarchie Zatoki Perskiej i na razie nie widać końca tego dyplomatycznego kryzysu.

Maleją szanse na pokój z Izraelem

Jak komentuje Reuters, nowe porozumienie Fatahu z Hamasem, który jest uważany za organizację terrorystyczną przez Izrael, USA czy UE, oznacza, że zmaleją szanse na postęp w palestyńsko-izraelskich rozmowach pokojowych.

Uznawana na arenie międzynarodowej Autonomia Palestyńska, która pragnie utworzyć państwo złożone z terenów Zachodniego Brzegu Jordanu, Strefy Gazy i Jerozolimy Wschodniej, została wyparta w 2007 roku ze Strefy Gazy przez Hamas. Od roku 2008 Izrael i Hamas stoczyły trzy wojny w Strefie Gazy.

Autor: pk,mm/adso,kg / Źródło: PAP, Reuters, sis.gov.eg