Świat

Hakimullah Mehsud nie żyje. Zginął w ataku drona

Świat


Lider pakistańskich talibów Hakimullah Mehsud zginął w ataku drona - poinformowała agencja Reutera. Informacje o śmierci jednej z najbardziej poszukiwanych osób w Pakistanie pojawiały się już wcześniej kilkakrotnie, jednak dzisiejsze doniesienia zostały potwierdzone przez samych talibów.

Atak wymierzony był w Północnym Waziristanie, czyli przyczółku pakistańskich talibów znajdującym się przy afgańskiej granicy.

Hakimullah Mehsud miał prawdopodobnie ok. 30 lat. Przywództwo nad pakistańskimi talibami objął w 2009 r. po tym, gdy w wyniku ataku drona zginął jego poprzednik i mentor. Mehsud był jednym z najbardziej poszukiwanych ludzi w Pakistanie, a za jego schwytanie Stany Zjednoczone oferowały pięć milionów dolarów. Organizacja, którą kierował, czyli Tehreek-e-Taliban Pakistan (TTP), od sierpnia 2008 roku uznawanego za organizację terrorystyczną.

O śmierci Mehsuda donoszono już kilkakrotnie, informacje te okazywały się jednak nieprawdziwe. Tym razem głos zabrali sami talibowie, którzy poinformowali o śmierci swojego lidera. Atak wymierzony był w samochód, którym poruszał się Mehsud. Według dwóch przedstawicieli pakistańskiego wywiadu, w ataku zginęło także czterech innych bojowników.

Co z negocjacjami?

We wrześniu władze Pakistanu i TTP zgodziły się na pośrednie rozmowy, by zakończyć trwający od ok. 10 lat konflikt. W tym celu obie strony zatwierdziły listę pięciu ewentualnych pośredników, cieszących się szacunkiem władz pakistańskich, plemiennych przywódców i talibów. Choć terminu ani miejsca negocjacji nie ustalono, zdaniem obserwatorów samo porozumienie o ich wznowieniu było znacznym postępem. W grudniu 2012 roku talibowie zapowiedzieli, że gotowi są podjąć rozmowy z rządem, ale nie zgodzili się złożyć broni, czego żądał Islamabad. Sprzymierzona z talibami afgańskimi TTP to jedna z rebelianckich grup aktywnych w północno-zachodnich regionach Pakistanu, na słabo kontrolowanych przez władze obszarach plemiennych przy granicy z Afganistanem. TTP w 2007 roku wypowiedziała wojnę wspieranemu przez USA rządowi w Islamabadzie i wraz ze swoimi sojusznikami uważana jest za głównego sprawcę zamachów, w których zginęło w Pakistanie ponad 6 tys. ludzi w ciągu sześciu lat.

Autor: kg\mtom / Źródło: reuters, pap