Świat

Hakerzy przejęli konto AP na Twitterze. Tweet o wybuchach w Białym Domu wstrząsnął USA

Świat

Aktualizacja:
Daniel Schwen, CC-BY-SAZatrzymano podejrzanego o zhakowanie Twittera AP

FBI zbada, jak hakerom udało się włamać na główne konto agencji Associated Press na Twitterze i wysłać fałszywą wiadomość o wybuchach w Białym Domu - poinformowała we wtorek rzeczniczka FBI Jenny Shearer. Do ataku przyznała się Syryjska Armia Elektroniczna.

Shearer nie podała jednak żadnych szczegółów.

W fałszywym tweecie hakerzy podali, że w Białym Domu doszło do dwóch wybuchów w wyniku których ranny został prezydent Barack Obama.

Wiadomość wysłana krótko po godzinie 18 czasu polskiego została przesłana dalej w ciągu minuty ponad 4 tysiące razy. Konto Associated Press na Twitterze zostało zawieszone chwilę później.

Agencja użyła jednak swojego drugiego konta (@APStlebook), żeby zdementować wiadomość.

Do ataków przyznała się Syryjska Armia Elektroniczna, popierająca przywódcę kraju Baszara Al-Asada. Organizacja stwierdziła, że jest również odpowiedzialna za wcześniejsze ataki na konta Twittera NPR, BBC i CBS.

Obama "ma się dobrze"

Wpis wywołał natychmiastową reakcję rzecznika Białego Domu, który potwierdził, że prezydent Obama "ma się dobrze".

Chwilę później agencja Reutera podała, że z relacji świadka wynika, że w Waszyngtonie nie doszło do żadnych wybuchów.

Fałszywy wpis na internetowym serwisie spowodował spadek indeksu Dow Jones o 143.5 punktów. Po zdementowaniu informacji, wynik wrócił jednak do normy.

Dow Jones zanotował ogromny spadek

Ataków na konto AP nie chce komentować rzecznik Twittera. Jak stwierdził, nie wydaje komentarzy "na temat indywidualnych kont ze względów bezpieczeństwa".

Autor: abs//gak/k / Źródło: tvn24.pl, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Daniel Schwen, CC-BY-SA