Świat

"Zaniepokojenie powtarzającymi się przypadkami użycia broni chemicznej"

Świat


Sygnatariusze konwencji o zakazie broni chemicznej spotykają się we wtorek w Hadze. Mają dyskutować o powtarzających się przypadkach użycia tej broni - poinformowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie.

W spotkaniu weźmie udział szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz. Jak podkreślono w komunikacie biuro prasowego MSZ, powodem zwołanego m.in. na wniosek Polski spotkania państw stron konwencji o zakazie broni chemicznej jest "zaniepokojenie powtarzającymi się przypadkami użycia broni chemicznej, przede wszystkim w Syrii, ale także w Iraku, Malezji oraz Wielkiej Brytanii".

"Ataki oznaczają nie tylko złamanie głównego zapisu Konwencji – bezwzględnego zakazu użycia broni chemicznej, ale również naruszenie wypracowanych przez dekady, światowych zasad nieproliferacji broni masowego rażenia" - oceniło MSZ. Przedmiotem dyskusji uczestników sesji będzie w tym kontekście kwestia ustanowienia w ramach konwencji "mechanizmu określania winnych użycia broni chemicznej".

Przypadki użycia broni chemicznej w Syrii

Broń chemiczna jest często wykorzystywana podczas trwającego od siedmiu lat konfliktu w Syrii. Jednak polityczne spory między zachodnimi mocarstwami a wspierającą syryjski reżim Rosją blokują działania ONZ i OPCW oraz uniemożliwiają im podjęcie działań przeciwko łamaniu międzynarodowego prawa. Władze w Damaszku i Moskwie o stosowanie broni chemicznej oskarżają walczących w Syrii rebeliantów.

Wspólna misja ONZ i OPCW, powołana przez ONZ, by zidentyfikować odpowiedzialnych za ataki chemiczne, ustaliła w 2016 roku, że syryjskie siły rządowe trzykrotnie użyły chloru jako broni chemicznej. Z kolei w marcu w brytyjskim Salisbury doszło do próby zabójstwa byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego i współpracownika wywiadu brytyjskiego Siergieja Skripala oraz jego córki Julii. W toku śledztwa, prowadzonego z udziałem policyjnych sił antyterrorystycznych i wojskowych ekspertów od broni chemicznej, odkryto, że do próby wykorzystano uznawany za broń chemiczną produkowany w Rosji środek paralityczno-drgawkowy typu Nowiczok.

Autor: tmw//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: