Świat

Gwiazdy najjaśniej świecą nad Chile

Świat

Gwiazdy najjaśniej świecą nad Chille
TVN24Gwiazdy najjaśniej świecą nad Chille

4,5 tysiąca lat świetlnych od nas polscy astronomowie odkryli nowy układ planetarny. Zobacz jak wygląda "zwykły dzień pracy" naszych astronomów, którzy w chilijskich górach, przez 365 nocy w roku wpatrują się w gwiazdy.

Zespół polskich naukowców z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego pracuje na co dzień w chilijskich górach (bo tam podobno gwiazdy świecą najjaśniej) pod kierunkiem profesora Andrzeja Udalskiego.

(PRZECZYTAJ INFORMACJĘ)

Polscy astronomowie - mimo, że nie dysponują takim sprzętem, jak ich amerykańscy koledzy - w swoich dokonaniach na pewno im nie ustępują. Chociaż, trzeba przyznać, że bez ich pomocy odkrycie Polaków mogłoby pozostać niezauważone.

To właśnie amerykańscy naukowcy z University of Notre Dame zajęli się interpretacją zaobserwowanego przez polskich astronomów zjawiska. To oni ustalili właśnie, że jedynym pasującym do obserwacji modelem jest system planetarny składający się z dwóch masywnych planet. Odpowiadają one wielkością Jowiszowi i Saturnowi a krążą wokół przypominającej Słońce gwiazdy.

Pomimo że masa gwiazdy centralnej systemu jest równa zaledwie połowie masy Słońca i mimo, że jest ona również chłodniejsza, odkryty system planetarny okazuje się zdumiewająco podobny do Układu Słonecznego. Odkrycie Polskich astronomów pod kierunkiem profesora Andrzeja Udalskiego jest pierwszym systemem tak bardzo przypominającym ten, w którym żyjemy.

Źródło: TVN24, Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24