Świat

Gwałtownie drożeją domy w Londynie. Rząd uderzy w zagranicznych "spekulantów"?

Świat

shutterstock.comLondyn - raj dla spekulantów nieruchomościami?

Brytyjski rząd rozważa wprowadzenie podatku od zysków kapitałowych dla cudzoziemców inwestujących w nieruchomości, co miałoby ograniczyć wzrost cen domów w Londynie - poinformowała w czwartek telewizja Sky News powołując się na anonimowe źródła.

Według źródeł Sky News, resort finansów dokonał już prowizorycznej oceny kosztowej wprowadzenia podatku i oczekuje na ostateczną decyzję ministra George'a Osborne'a, zanim 4 grudnia złoży on rutynowe sprawozdanie budżetowe w formie tak zwanego oświadczenia jesiennego. Ministerstwo finansów ogłosiło, że doniesienia Sky News są "poprzedzającymi oświadczenie jesienne spekulacjami" i odmówiło dalszych komentarzy na ten temat.

Ceny w górę

Jak podał brytyjski urząd statystyczny ONS, ceny domów w Londynie były w sierpniu o blisko 9 proc. wyższe niż rok wcześniej, podczas gdy średnia ogólnokrajowa wyniosła tylko około 2 proc. W znacznej mierze był to efekt popytu ze strony nabywców zagranicznych.

Stali mieszkańcy Wielkiej Brytanii muszą płacić podatek od zysku z kapitału (CGT) w wysokości 18 lub - co zdarza się częściej - 28 proc. jeśli zarobią na sprzedaży innego domu niż ten gdzie sami rezydują. W przypadku osób zamieszkałych za granicą wszystkie ich nieruchomości są obecnie z tego podatku zwolnione.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości