Świat

Gubernator przypomniał sobie o niewolnictwie

Świat

 
WikipediaPonad 4 mln niewolników pochodzących z Afryki uzyskało wolność po wojnie secesyjnej

Republikański gubernator stanu Wirginia, Robert F. McDonnell, przeprosił za pominięcie niewolnictwa w USA w tekście proklamacji tzw. "Miesiąca Historii Konfederacji". Ta miała upamiętnić udział Wirginii w XIX-wiecznej wojnie secesyjnej po stronie Konfederatów. - To było podstawowe niedopatrzenie - powiedział.

W proklamacji wezwano mieszkańców Wirginii, aby "zrozumieli poświęcenie przywódców, żołnierzy i obywateli Konfederacji w czasie wojny secesyjnej". O niewolnikach (głównie murzyńskich), którzy stanowili pokaźną część wojsk Południa, a których przymusowo wcielono do armii, nie wspomniano.

Nie aż tak znaczące

Wojna z Północą rozpoczęła się, kiedy Wirginia i inne południowe stany USA utworzyły Konfederację, aby odłączyć się od Północy w celu zachowania niewolnictwa. Przeciwko pominięciu zaprotestowało środowisko afroamerykańskie z Douglasem Wilderem, pierwszym murzyńskim gubernatorem USA w historii.

W czwartek McDonnel tłumaczył, że niewolnictwo nie znalazło się w proklamacji, bo chciał, żeby w tekście znalazły się tylko fakty "najbardziej znaczące" dla Wirginii. Teraz poprawka zostanie naniesiona na proklamację "Miesiąca Historii Konfederacji".

Wojna secesyjna wybuchła 12 kwietnia 1861 roku i trwała do 1865 roku. Triumfowała Północ, ale wolność uzyskało ok. 4 mln niewolników.

kcz//mat

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia