Świat

Grzegorz Schetyna o założeniach polskiej polityki zagranicznej

Świat

[object Object]
Szef dyplomacji o polityce zagranicznejtvn24
wideo 2/6

Dziś, podczas drugiego dnia posiedzenia Sejmu, z expose występuje minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, który przedstawia główne założenia polskiej polityki zagranicznej w 2015 r.

12:03

Zakończyło się wystąpienie ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny.

12:02

Schetyna dziękuje prezydentowi Komorowskiemu za "modelową współpracę w dziedzinie polityki zagranicznej".

12:01

Szef MSZ: gdy raport Karskiego o Holokauście dotarł do USA, prasa napisała o tym na 16 stronie.

12:00

Schetyna: nie będziemy bierni w sprawach fałszowania historii i oskarżania nas o rzeczy, którym nie jesteśmy winni.

11:57

11:57

Schetyna: dążymy do pogłębienia kontaktów z państwami nordyckimi.— demagog.org.pl (@dmggPL) April 23, 2015

11:55

Minister spraw zagranicznych: Grupa Wyszehradzka jest dziś uznaną marką nie tylko w Europie.

11:53

Schetyna przypomniał, że 18 listopada przypada 50-lecie listu biskupów polskich do niemieckich. - To źródło inspiracji dla polskiego myślenia o Europie. Niemcy są dzisiaj głównym europejskim partnerem Polski - zauważył.

- Trudno byłoby wyobrazić sobie dziś współczesną nam Unię Europejską bez partnerstwa polsko–niemieckiego, wyrastającego z wielkiego gestu polskiego Kościoła katolickiego. Także w przyszłości orędzie biskupów powinno być źródłem inspiracji dla polskiego myślenia o Europie - podkreślił szef MSZ.

Schetyna poinformował, że za cztery dni odbędą się kolejne polsko–niemieckie konsultacje międzyrządowe, podczas których zostanie podpisana m.in. umowa o współpracy służb policyjnych. Zdaniem szefa MSZ, ważnym forum współpracy z Niemcami i Francją pozostaje Trójkąt Weimarski. Wyraził nadzieję, że w najbliższych tygodniach we Francji odbędzie się szczyt Trójkąta Weimarskiego z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, kanclerz Niemiec Angeli Merkel oraz prezydenta Francji Francoisa Hollande’a.

11:51

- Należy w większym stopniu wykorzystać potencjał polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej - podkreślił.

11:49

Szef MSZ: opowiadamy się za dalszą dywersyfikacją dostaw gazu do Europy, by przestały być elementem nacisku.

11:48

11:47

Schetyna: kluczowym kryterium przy podejmowaniu kroków względem wspólnej waluty będzie interes Polaków. Podtrzymujemy zobowiązania związane z przyjęciem euro.

11:44

Szef MSZ poinformował, że Polska zgłosiła swoją kandydaturę jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Polska chce być niestałym członkiem RB ONZ
Polska chce być niestałym członkiem RB ONZtvn24
11:43

Schetyna: chcemy wzmocnić relację Polska - Unia Afrykańska.

11:42

11:41

Minister spraw zagranicznych przedstawia plan na dynamiczny rozwój relacji z Chinami. Jako ważnego partnera wskazał też Indie.

- Kluczowe znaczenie dla sukcesu polskiej polityki pozaeuropejskiej będą miały relacje z krajami Azji, zwłaszcza zaś z naszymi partnerami strategicznymi – Chinami, Japonią i Republiką Korei oraz z dynamicznie rozwijającymi się państwami ASEAN – Indonezją, Wietnamem, Singapurem, Tajlandią, Malezją, Filipinami, Mjanmą - powiedział Schetyna. Podkreślił, że na Azję przypada obecnie jedna trzecia światowego PKB i połowa użytkowników internetu na świecie. - Jakkolwiek dzisiaj największym źródłem popytu na rynku światowym jest wciąż jeszcze europejska klasa średnia, to jednak już w roku 2030 popyt generowany przez klasę średnią regionu Azji i Pacyfiku będzie prawie trzykrotnie większy od popytu europejskiego - zauważył szef dyplomacji. - Musimy być na to gotowi - dodał.

11:38

Schetyna zapowiedział, że Polska jeszcze w tym roku planuje podpisać umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z Etiopią oraz rozpocząć negocjacje podobnej umowy z Senegalem. Jak dodał, polska dyplomacja podejmuje też działania na rzecz otwarcia nowych rynków dla polskich produktów, zwłaszcza żywności a wysiłki te zostały uwieńczone sukcesem w przypadku Singapuru.

11:36

Pojawiają się już pierwsze komentarze po wystąpieniu polskiego ministra.

Za miękko Schetyna o barbarzyństwie islamskich zwyrodnialców mordujących chrześcijan."Jeżeli my zapomnimy o nich Ty Boże zapomnij o nas"— Joachim Brudziński (@jbrudzinski) April 23, 2015

11:35

11:35

Szef MSZ: Polska ma szanse stać się liczącym partnerem we współpracy globalnej.

11:32

- Obecna perspektywa finansowa USA jest być może ostatnią tak korzystną dla Polski - powiedział.

11:30

Szef MSZ stwierdził, że odpowiedzią na terror wobec obywateli Polski "może być tylko twarde i konsekwentne działanie". - Naszą odpowiedzią na terror wymierzony w obywateli Rzeczypospolitej, w Europę, może być tylko twarde i konsekwentne działanie, by wszyscy odpowiedzialni ponieśli karę, by terroryzm religijny przestał istnieć - powiedział.

11:30

11:30
Schetyna: demokratyczna, suwerenna Ukraina jest elementem polskiej racji stanu
Schetyna: demokratyczna, suwerenna Ukraina jest elementem polskiej racji stanutvn24
11:29

Schetyna: Państwo Islamskie jest przyczyną ucieczki setek tysięcy ludzi. Przybrało to wymiar klęski humanitarnej.

11:29

Schetyna: okrucieństwo terrorystów islamskich doświadczyli niedawno Polacy w Tunezji.

11:27

Szef MSZ przeszedł do kwestii dramatu imigrantów na Morzu Śródziemnym. - Nie możemy być obojętni, gdy na Morzu Śródziemnym giną ludzie - powiedział.

11:26

11:26

- Wierzymy, że wkrótce znów zbierze się polsko-rosyjska grupa ds. trudnych - wyraził nadzieję Schetyna.

11:24

Schetyna: Ze smutkiem muszę odnotować ochłodzenie stosunków z Federacją Rosyjską. Niepokojem napawa polityka rosyjska wobec Ukrainy i innych krajów zorientowanych na zacieśnianie więzi z UE, ale także wydarzenia w Rosji - np. zabójstwo Borysa Niemcow.

11:24
Schetyna o znaczeniu NATO
Schetyna o znaczeniu NATOtvn24
11:23

11:22

Minister spraw zagranicznych: Nie będziemy przemilczać naszych krzywd i polskich ofiar, w tym także zbrodni wołyńskiej, ale nie zamykamy się na wrażliwość sąsiada.

11:22
Schetyna: polską politykę cechuje trzeźwa ocena
Schetyna: polską politykę cechuje trzeźwa ocenatvn24
11:21

Demokratyczna, suwerenna Ukraina jest elementem polskiej racji stanu Grzegorz Schetyna

11:20

Schetyna: Nie możemy wykluczyć, że w przypadku ponownej eskalacji działań zbrojnych będziemy zmuszeni, wraz z innymi państwami podjąć decyzję o mocniejszym wsparciu państwa ukraińskiego, w tym jego obronności.

11:20

- Polska popiera wysiłki zmierzające do powstrzymania ekspansji wspieranych przez Rosję separatystów na wschodzie Ukrainy. Wspomagamy i jesteśmy gotowi dalej wspierać władze w Kijowie w procesie reform - powiedział Schetyna o sytuacji na Ukrainie.

- Naszym priorytetem jest stabilizacja sytuacji politycznej, proces reform i zapewnienie warunków do wdrożenia od stycznia 2016 roku zapisów Umowy Stowarzyszeniowej i Porozumienia o Pogłębionej i Kompleksowej Strefie Wolnego Handlu (AA/DCFTA) pomiędzy Unią Europejską i Ukrainą - zaznaczył szef MSZ.

11:19

- Mamy obowiązek wsłuchać się w głos historii, nie odwracać się od takich państw, jak Ukraina czy Turcja. Sankcje wobec Rosji bolesne, ale konieczne dla ochrony suwerennego państwa przed agresją - powiedział minister.

11:19

Zachód znalazł się w stanie konfrontacji z Rosją, a wschodniej części kontynentu grozi przewlekły konflikt o nieprzewidywalnych konsekwencjach Grzegorz Schetyna

11:16

Schetyna: Jeśli UE chce być jedną z potęg musi mieć ofertę dla swoich sąsiadów.

11:15

- Należy wzmacniać europejskie grupy bojowe - jesteśmy gotowi uczestniczyć w tym procesie - zapewnił szef polskiej dyplomacji.

11:14

11:13

- W proces wzmacniania wschodniej flanki sojuszu wpisuje się współpraca z USA - stwierdził Grzegorz Schetyna.

11:13

- Kwestią kluczową dla przyszłości Polski i Europy jest dzisiaj zapewnienie bezpieczeństwa. Dążymy do tego korzystając ze wszystkich dostępnych nam instrumentów. Najważniejszym pośród nich jest NATO - podkreślił szef MSZ.

- Wyzwania takie jak wojna na wschodzie Ukrainy czy bestialstwo tzw. Państwa Islamskiego postawiły wspólnotę transatlantycką wobec konieczności odbudowy jej potencjału we wszystkich aspektach. Obecnie działania te przebiegają dwutorowo: realizowane są postanowienia szczytu z Newport i równolegle rozpoczęły się przygotowania do szczytu NATO, który odbędzie się w 2016 roku w Warszawie - dodał.

11:12

Schetyna: w roku 2015 w ćwiczeniach wojskowych na terenie Polski weźmie udział około 10 tysięcy żołnierzy państw NATO, w tym ok. 3 tysięcy żołnierzy amerykańskich.

11:11

Schetyna: w tym roku powstaną siły szybkiego reagowania NATO.

11:11
Schetyna rozpoczął wystąpienie w Sejmie
Schetyna rozpoczął wystąpienie w Sejmietvn24
11:10

Schetyna: najważniejszym celem pozostaje wzmocnienie wschodniej flanki NATO.

11:10

11:09

- Europa nie może bać się świata, musi go współtworzyć jako jedna z potęg - stwierdził.

11:09

Zdaniem Schetyny, polska polityka zagraniczna ma zapewnić Polsce i obywatelom bezpieczeństwo i możliwości rozwoju.

11:09

Według szefa MSZ polska polityka zagraniczna jest dzisiaj nie tylko polityką narodową, jest również głosem kształtującym wspólną politykę zagraniczną i bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

- Musimy mieć dzisiaj odwagę, by wyobrazić sobie błękitny sztandar unijny, powiewający na brzegach Dniepru, na Bałkanach Zachodnich i nad Bosforem. Tam, gdzie wymagają tego interesy i dobro Europejczyków, musimy wykazywać się odwagą – zarówno zdecydowanych działań, jak i rozważnego manewrowania. Europa nie może bać się świata, musi go współtworzyć jako jedna z globalnych potęg. Nade wszystko musi być polityczną i cywilizacyjną jednością - powiedział.

11:08

- Polską politykę zagraniczną cechuje trzeźwa ocena rzeczywistości - ocenia szef dyplomacji.

11:07

Schetyna: najbliższe otoczenie Europy przekształciło się ostatnio w pas niestabilności.

11:05

11:04

W Sejmie pojawił się już prezydent RP i członkowie rządu z Ewą Kopacz na czele.

Autor: kło / Źródło: tvn24

Tagi:
Raporty: