"Niedopuszczalne naruszenie gruzińskiego prawa" przez Alaksandra Łukaszenkę. Prezydent Gruzji "potępiła" wizytę w Abchazji

Autor:
akr/kab
Źródło:
PAP

Wizytę prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki w okupowanej Abchazji, separatystycznej republice Gruzji "potępiła" prezydent tego kraju Salome Zurabiszwili. Jej zdaniem "to niedopuszczalne naruszenie gruzińskiego prawa" oraz "zasad naszych stosunków dwustronnych i prawa międzynarodowego". Portal Echo Kawkaza podał, że do MSZ w Tbilisi wezwano białoruskiego ambasadora.

"Stanowczo potępiam wizytę Alaksandra Łukaszenki w okupowanej Abchazji. Jest to niedopuszczalne naruszenie gruzińskiego prawa, dotyczącego terytoriów okupowanych oraz zasad naszych stosunków dwustronnych i prawa międzynarodowego" - napisała w środę prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili na Twitterze.

Gruzińskie MSZ: naruszenie granicy państwowej

MSZ w Tbilisi oświadczyło natomiast w komunikacie, że strona gruzińska wyraża "skrajne zaniepokojenie" wizytą Łukaszenki i jego spotkaniami z przedstawicielami rosyjskich władz okupacyjnych i zażądało od strony białoruskiej dodatkowych wyjaśnień. Ministerstwo potępiło "naruszenie granicy państwowej" przez Łukaszenkę.

Zaapelowano do Mińska o poszanowanie integralności terytorialnej i suwerenności Gruzji oraz niepodejmowanie działań sprzecznych z prawem międzynarodowym.

Jak podał portal Echo Kawkaza, po wizycie Łukaszenki do MSZ w Tbilisi wezwano białoruskiego ambasadora.

Łukaszenka spotkał się z przywódcą Abchazji

Od 1992 roku Abchazja pozostaje poza zwierzchnictwem władz Gruzji. Separatystyczny rząd Abchazji przyjmuje, że jest ona niepodległym państwem - jednostronna proklamacja niepodległości nastąpiła w 1992 roku. Niepodległość republiki uznaje zaledwie kilka państw, w tym Rosja, która zrobiła to w 2008 roku po kilkudniowej wojnie z Gruzją.

Echo Kawkaza podało, że wizyta Łukaszenki ma charakter nieoficjalny. Również białoruskie media niezależne zwracają uwagę, że wizyta Łukaszenki na terytorium Abchazji, która w świetle prawa międzynarodowego jest terytorium Gruzji, nie była nigdzie anonsowana.

Biuro prasowe przywódcy Abchazji Aslana Bżani poinformowało o jego spotkaniu z Łukaszenką. Tymczasem białoruski lider przekazał, że rozmawiał o Abchazji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Soczi.

Od soboty Łukaszenka przebywał w rosyjskim Soczi, chociaż również ta wizyta nie była zapowiedziana. W niedzielę portal "Zerkalo" powiadomił na Telegramie, że prezydencki samolot wyleciał z Mińska do Soczi. W poniedziałek odbyła się oficjalna część rozmów, o której poinformowały media. We wtorek rzecznik Kremla oświadczył, że Putin i Łukaszenka "kontynuują rozmowy w Soczi".

Pod koniec sierpnia Głos Ameryki podał, że Bżania ogłosił, iż Abchazja jest gotowa do dołączenia do Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Powiedział, że wejście to "jest zgodne z interesami" Abchazów. Oświadczył też m.in., że wierzy w wygraną Rosji w wojnie z Ukrainą i podkreślał, jak ważna jest przyjaźń z Moskwą.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości