Świat

Gruzja: trudniej o wizy dla Rosjan

Świat


Po zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Rosją, Tbilisi postanowiło zaostrzyć reżim wizowy dla obywateli rosyjskich pragnących udać się do Gruzji. O decyzji poinformowało w sobotę w komunikacie gruzińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

"Od 8 września rosyjscy obywatele mogą zaopatrywać się w wizę jedynie w misjach dyplomatycznych i konsulatach gruzińskich, lecz już nie na lotniskach" - precyzuje komunikat. Wizy dla Rosjan będą wydawane tylko w kilku przypadkach - gdy Rosjanie będą odwiedzać rodzinę, z powodów humanitarnych lub w sprawach służbowych.

Oko za oko

- Nowe zasady przyznawania wiz są identyczne z tymi, jakie stosuje Moskwa wobec obywateli Gruzji - powiedziała przedstawicielka gruzińskiego MSZ Chatuna Josawa. - Oznacza to, że nie będzie wiz turystycznych - dodała.

W piątek Gruzja ogłosiła zerwanie stosunków dyplomatycznych z Rosją z powodu uznania przez nią niepodległości dwóch gruzińskich separatystycznych regionów. Wiceminister spraw zagranicznych Gruzji Grigol Waszadze zastrzegł, że ta decyzja nie oznacza, że całkowicie ustaną kontakty między MSZ obu krajów. Według jego zapowiedzi nie przestaną działać konsulaty - zarówno gruzińskie w Rosji, jak i rosyjskie w Gruzji.

14 sierpnia Gruzja zdecydowała o wyjściu Tbilisi ze Wspólnoty Niepodległych Państw - organizacji powstałej w 1991 r. na gruzach Związku Radzieckiego, a obecnie zrzeszającej 11 państw. Gruziński parlament jednogłośnie przegłosował a Micheil Saakaszwili poparł tę decyzję. Gruzja należała do WNP od 1993 roku. CZYTAJ WIĘCEJ

Źródło: TVN24, PAP