TVN24 | Świat

Micheil Saakaszwili przewieziony po leczeniu z powrotem do więzienia. Sprzeczne doniesienia o jego stanie zdrowia

TVN24 | Świat

Autor:
akr
Źródło:
PAP

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili został przewieziony ze szpitala wojskowego do zakładu karnego. Zastępca szefa rządzącej partii Gruzińskie Marzenie mówił, że stan zdrowia byłego prezydenta Gruzji "ustabilizował się", ale prawnik Saakaszwilego jest innego zdania.

Były prezydent Gruzji został w czwartek przewieziony z powrotem do więzienia ze szpitala wojskowego w Gori, w którym był leczony po strajku głodowym - poinformowała gruzińska służba więzienna. Jak oświadczono, "więzień Saakaszwili znajduje się w zakładzie karnym numer 12". Były prezydent trafił ponownie do więzienia w Rustawi, około 30 kilometrów od stolicy Gruzji, Tbilisi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Google Maps

Prawnik o stanie zdrowia byłego prezydenta Gruzji: Saakaszwili jest słaby

Doniesienia na temat zdrowia Saakaszwilego są sprzeczne. Dawid Sergiejenko, zastępca szefa rządzącej partii Gruzińskie Marzenie, zapewnił prasę, że według dyrekcji szpitala wojskowego stan zdrowia byłego prezydenta "ustabilizował się". Jednak Nika Gwaramia, prawnik Saakaszwilego, powiedział, że jego klient miał taką samą wagę, kiedy opuszczał szpital, jak wtedy, gdy był hospitalizowany po strajku głodowym.

- Jest słaby - stwierdził Gwaramia i dodał, że w piątek zostanie wydane oświadczenie o stanie zdrowia Saakaszwilego.

Niezależna rada lekarzy gruzińskich poinformowała w połowie grudnia, że były prezydent cierpi na poważne zaburzenia neurologiczne, wynikające z tortur w więzieniu i wymaga odpowiedniego leczenia. Sam Saakaszwili także skarżył się na tortury, m.in. na pozbawianie snu. - Byłem torturowany, nieludzko traktowany, bity i poniżany w więzieniu – mówił pod koniec listopada, zeznając przed sądem i przekazał, że podczas głodówki schudł około 20 kilogramów.

Micheil Saakaszwili paparazzza / Shutterstock

Micheil Saakaszwili aresztowany

Aresztowany 1 października po powrocie z ośmioletniego pobytu na Ukrainie, Saakaszwili odmawiał jedzenia przez 50 dni w proteście przeciwko zamknięciu w więzieniu za nadużycie władzy. Uważa, że jego uwięzienie miało polityczny charakter. Głodówkę zakończył 20 listopada, ale wcześniej - na początku listopada - trafił do więziennego szpitala.

Saakaszwili wrócił do kraju pomimo ciążących na nim prawomocnych wyroków pozbawienia wolności. Prezydent Gruzji w latach 2004-2007 i 2008-2013 został skazany na sześć lat więzienia za nadużycia władzy w czasie pełnienia urzędu.

Autor:akr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: paparazzza / Shutterstock