Świat

Gruzja: jesteśmy blisko wojny z Rosją

Świat


Jest "bardzo blisko" do wojny z Rosją - komentuje gruziński minister stanu Temur Iakobaszwili nawiązując do wysłania przez Moskwę dodatkowych wojsk separatystycznej Abchazji. Tymczasem wwładze secesjonistów chcą przekazać Rosji kontrolę wojskową nad tym terytorium.

Gruziński minister stanu ds. reintegracji Temur Iakobaszwili gościł we wtorek w Brukseli. - Dosłownie musimy zapobiec wojnie - powiedział na spotkaniu w stolicy Belgii.

Zapytany, jak blisko takiej wojny jest w związku z obecną sytuacją, minister Iakobaszwili odpowiedział: "Bardzo blisko. Bardzo dobrze znamy Rosjan".

Abchazja chce rosyjskich wojsk

Abchazja jest gotowa przekazać Rosji kontrolę wojskową nad swym terytorium. Siergiej Szemba, minister spraw zagranicznych separatystycznej Abchazji

- Abchazja jest gotowa przekazać Rosji kontrolę wojskową nad swym terytorium - poinformował cytowany we wtorek przez "Izwiestija" minister spraw zagranicznych tego separatystycznego regionu Gruzji Siergiej Szamba. W zamian oczekuje od Moskwy gwarancji bezpieczeństwa.

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow powiedział jednak gazecie, że Moskwa nie otrzymała od Abchazji oficjalnego wniosku w sprawie przejęcia kontroli wojskowej.

Nowa wojna na Kaukazie?

Konflikt Rosji i Gruzji dotyczy dwóch zbuntowanych prowincji gruzińskich: Abchazji i Południowej Osetii. Żadna z nich nie jest uznana przez społeczność międzynarodową, jednak Moskwa występuje jako obrońca ich niezależności.

Od kilku dni Rosja i Gruzja oskarżają się wzajemnie o potęgowanie napięcia w regionie, a nawet przygotowywanie wojny. 30 kwietnia Rosja bez uzgodnienia z Gruzją zwiększyła swój kontyngent wojskowy w Abchazji z 2 tysięcy do 3 tysięcy żołnierzy.

Abchazja doprowadzi do wojny?

Abchazja zgodnie z prawem międzynardowym jest częścią Gruzji, choć od lat de facto Tibilisi nie ma nad nią kontroli. Do tej pory siły pokojowe Wspólnoty Niepodległych Państw działały jako siły pokojowe między Gruzją a Abchazją.

Jeśli Abchazja przekaże Moskwie kontrolę wojskową nad swoim terytorium, konflikt rosyjsji-gruziński wejdzie w nową fazę. Zdaniem specjalistów może się on przekształcić w konflikt na dużą skalę.

Źródło: PAP, lex.pl

Pozostałe wiadomości