"W naszym interesie strategicznym jest włączenie tego regionu do Unii"

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

Szefowie dyplomacji krajów Grupy Wyszehradzkiej poparli w Pradze rozpoczęcie przez Unię Europejską negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną. - Chcemy przekazać nasze poparcie dla społeczeństw w tych państwach – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Dodał, że Unia Europejska powinna wywiązać się ze swoich zobowiązań. Jego zdaniem kraje V4, którą obok Polski tworzą Czechy, Słowacja i Węgry, wspierają proces rozszerzenia Unii o kraje Bałkanów Zachodnich. Czaputowicz w przyszłym tygodniu odwiedzi oba te kraje wraz z szefami dyplomacji Łotwy i Litwy.

Szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że uczestniczący w spotkaniu z partnerami z Bałkanów Zachodnich w Pradze komisarz UE ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi uznał, że Albania i Macedonia Północna poczyniły postępy w demokratyzacji systemu politycznego i zasługują na rozpoczęcie rozmów. - Kraje Bałkanów Zachodnich są otoczone państwami członkowskimi Unii Europejskiej i w naszym interesie strategicznym jest włączenie tego regionu do Unii – powiedział Varhelyi dziennikarzom.

Przypomniał, że Komisja Europejska zaproponowała nowy sposób prowadzenia negocjacji, zgodnie z którym proces przyjmowania nowego państwa do UE będzie można przerwać, jeżeli przestanie ono spełniać wymagane kryteria. Z drugiej strony UE powinna wywiązać się z zobowiązań i jeżeli jakiś kraj spełni wszystkie wymagane warunki i dokona tego w sposób nieodwołalny, to powinna towarzyszyć temu perspektywa członkostwa - ocenił Czaputowicz.

- Mam nadzieję, że ta nowa metodologia doprowadzi do odblokowania rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią w marcu – powiedział Czaputowicz, nawiązując do planowanego szczytu unijnego, który odbędzie się 26 i 27 marca.

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP