Odnaleziono grób najmłodszego brata marszałka Piłsudskiego

Świat

Grób znaleziono na cmentarzu RossaSpołeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą/Facebook, TVN24
wideo 2/2

Na wileńskim cmentarzu Rossa odnaleziono grób Kacpra Piłsudskiego, najmłodszego z pięciu braci marszałka Józefa Piłsudskiego, zmarłego w 1915 roku w wieku 36 lat - poinformował Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą.

Honorowa przewodnicząca Komitetu Alicja Klimaszewska powiedziała w poniedziałek, że "mogiłę brata marszałka odnaleziono przypadkowo, podczas typowania pomników, które zamierza się odnowić w przyszłym roku". Grób Kacpra Piłsudskiego znajduje się na skarpie za główną kaplicą cmentarną. Jak poinformował na Facebooku Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą, w 20-leciu międzywojennym uważało się, że najmłodszy z braci Piłsudskich spoczywa koło ciotki Stefanii Lipmanówny. Współczesne przewodniki podawały, że grób Kacpra nie został odnaleziony. Komitet wskazuje, że Kacper jest najbardziej tajemniczą osobą w rodzie Piłsudskich, nazywany był "czarną owcą". "W niektórych źródłach można znaleźć informację, że ukończył jedynie dwie klasy Gimnazjum Nikołajewskiego w Lipawie, przez lata przebywał z ojcem w Petersburgu, a później prowadził dość lekkomyślne, a właściwie próżniacze życie. (…) Nigdy nie założył rodziny" - czytamy w komunikacie Komitetu. Komitet zapowiada, że odnowi grób Kacpra Piłsudskiego.

Na wileńskim cmentarzu spoczywa rodzina marszałka

Na Rossie spoczywa też inny z braci marszałka Adam Piłsudski, przed wojną wiceprezydent Wilna, siostra – Ludwika Majewska oraz dwoje rodzeństwa - zmarłe w niemowlęctwie bliźnięta, Piotr i Teodora. Jest też grób Marii Piłsudskiej z Koplewskich, pierwszej żony marszałka. W mauzoleum znajdującym się przed cmentarzem spoczywa matka – Maria Piłsudska z Billewiczów oraz serce marszałka.

Autor: js//kg//kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą/Facebook