TVN24 | Świat

Greta Thunberg zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla

TVN24 | Świat

Autor:
mart\mtom
Źródło:
PAP
Greta Thunberg w Davos o spotkaniu z polskimi górnikamiReuters/ Andrzej Chwiluk przewodniczący ZZG KWK Makoszowy
wideo 2/3
Reuters/ Andrzej Chwiluk przewodniczący ZZG KWK MakoszowyGreta Thunberg w Davos o spotkaniu z polskimi górnikami

Greta Thunberg, szwedzka aktywistka klimatyczna, została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla 2020. Poinformowali o tym dwaj duńscy posłowie, którzy zgłosili kandydaturę nastolatki.

Jens Holm i Hakan Svenneling z Partii Lewicy powiedzieli, że 17-letnia aktywistka klimatyczna Greta Thunberg "ciężko pracowała na to, żeby zmusić polityków do otwarcia oczu na kryzys klimatyczny", a działanie w kierunku zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i przestrzegania porozumienia paryskiego jest działaniem na rzecz pokoju.

W 2019 roku zgłosili Thunberg do Pokojowej Nagrody Nobla politycy norweskiej Socjalistycznej Partii Lewicy.

W tym roku zgłoszenia były przyjmowane do 1 lutego. Norweski Komitet Noblowski nie komentuje publicznie nominacji. Nazwiska kandydatów oraz nazwy organizacji pozostają tajne przez 50 lat. Zwykle ujawniają je jednak osoby zgłaszające swoich faworytów.

Laureatka "alternatywnego Nobla"

Thunberg zapoczątkowała inicjatywę szkolnych strajków nazywanych Piątkami dla Przyszłości (Fridays for Future), jest też inicjatorką globalnego ruchu "Młodzież dla klimatu". Przemawiała także podczas szczytów klimatycznych ONZ COP24 w Katowicach i COP25 w Madrycie.

W 2019 roku Szwedka otrzymała tzw. alternatywnego Nobla, czyli nagrodę Right Livelihood Award. Jak uzasadniła fundacja Right Livelihood, Thunberg "dała głos pokoleniu, które będzie musiało ponieść konsekwencje naszej politycznej niezdolności do powstrzymania zmian klimatu".

Autor:mart\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/gretathunberg