Greta Thunberg znów przepłynie Atlantyk. Zapłaci hiszpański podatnik?


Rząd Hiszpanii poinformował w sobotę, że pomoże w morskiej przeprawie z Nowego Jorku szwedzkiej aktywistce Grecie Thunberg. Wybiera się ona na międzynarodowy szczyt klimatyczny zapowiedziany na grudzień w Madrycie. To odpowiedź na apel szesnastolatki o pomoc w podróży.

W sobotę hiszpańska minister do spraw ekologii Teresa Ribera przekazała na Twitterze, że Hiszpania chce pomóc Grecie Thunberg w tym, aby mogła dotrzeć na konferencję Madrycie. Międzynarodowy szczyt klimatyczny COP potrwa od 2 do 13 grudnia.

Apel o pomoc w podróży

Wpis Ribery jest odpowiedzią na piątkową prośbę Grety o zapewnienie jej wsparcia w "przepłynięciu Atlantyku w listopadzie". Apel o pomoc w podróży pojawił się na koncie aktywistki krótko po zatwierdzeniu przez ONZ Madrytu jako miasta-gospodarza grudniowego szczytu klimatycznego COP.

Thunberg przebywa od września w Stanach Zjednoczonych, a na początku grudnia miała wziąć udział w konferencji klimatycznej, która początkowo miała odbyć się w Chile. Państwo to zrezygnowało jednak z jej organizacji z powodu antyrządowych protestów.

W czwartek premier Pedro Sanchez zaproponował władzom ONZ zorganizowanie szczytu klimatycznego COP w stolicy Hiszpanii.

Jachtem przez Atlantyk

Młoda Szwedka, która działa na rzecz ochrony środowiska, zapoczątkowała młodzieżowe strajki klimatyczne i była wśród osób zgłoszonych do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, odmawia latania samolotami, ponieważ - jak przekonuje - ruch lotniczy przyczynia się do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych. Aby wziąć udział we wrześniowym szczycie klimatycznym ONZ, Thunberg odbyła podróż jachtem z brytyjskiego Plymouth do Nowego Jorku.

Autor: akr/adso / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości