TVN24 | Świat

"My jesteśmy zmianą i zmiana nadchodzi, czy wam się to podoba, czy nie"

TVN24 | Świat

Autor:
ads\mtom
Źródło:
PAP

Nastoletnia szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg wzięła w piątek udział w strajku klimatycznym w Bristolu w południowo-zachodniej Anglii. - My jesteśmy zmianą i zmiana nadchodzi, czy wam się to podoba, czy nie - powiedziała. Oskarżała rządzących, że "zamiatają swój bałagan pod dywan i proszą dzieci o sprzątanie za nich".

Na College Green, otwartej przestrzeni miejskiej między katedrą a ratuszem miejskim, zebrało się według policji około 15 tysięcy osób, choć organizatorzy twierdzą, że liczba uczestników była bliższa raczej 30 tysięcy.

Greta Thunberg ostrzegała sprawujących władzę, że "nie da się uciszyć, gdy świat płonie". Oskarżyła polityków i media o to, że ignorują kryzys klimatyczny i "zamiatają swój bałagan pod dywan". - Ta sytuacja alarmowa jest całkowicie ignorowana przez polityków, media i tych, którzy są u władzy. Zasadniczo nie robi się nic, aby powstrzymać ten kryzys, mimo wszystkich pięknych słów i obietnic naszych wybranych urzędników. Co zrobiliście w tym kluczowym czasie? Ja nie dam się uciszyć, gdy świat płonie - zapewniała.

- My jesteśmy zmianą i zmiana nadchodzi, czy wam się to podoba czy nie - powiedziała szwedzka aktywistka. - Aktywizm działa, więc mówię wam, żebyście działali. Jesteśmy zdradzani przez tych, którzy są u władzy - zwróciła się do zgromadzonych na proteście.

"Zamiatają swój bałagan pod dywan i proszą dzieci o sprzątanie za nich"

- Nasi przywódcy zachowują się jak dzieci, więc to do nas należy bycie tu dorosłymi. Oni nas zawodzą, ale my się nie wycofamy. Nie powinno tak być, ale musimy powiedzieć niewygodną prawdę. Zamiatają swój bałagan pod dywan i proszą dzieci o sprzątanie za nich - mówiła 17-letnia Szwedka.

Po wiecu na College Green jego uczestnicy przeszli w demonstracji na rzecz klimatu przez miasto. Po południu Thunberg opuściła Bristol.

Greta Thunberg wysłucha unijnych komisarzy

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaprosiła działaczkę klimatyczną Gretę Thunberg na przyszłotygodniowe kolegium unijnych komisarzy. Komisarze mają wysłuchać, co szwedzka aktywistka ma do powiedzenia o problemach klimatycznych.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Dana Spinant powiedziała, że 4 marca komisarze mają dyskutować o unijnym prawie klimatycznym. - W tym kontekście szefowa Komisji zaprosiła Gretę Thunberg, która będzie w Brukseli w przyszłym tygodniu, żeby spotkała się komisarzami w środę rano i podzieliła się swoimi opiniami na temat klimatu. Greta przyjęła zaproszenie - powiedziała.

Autor:ads\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: