Świat

"Mamy marzenie". Mimo zakazu poszły pływać w burkini

Świat


Grupa muzułmanek pojawiła się na basenie we francuskim Grenoble w burkini, łamiąc zakaz obowiązujący na wielu pływalniach. - Chciałybyśmy, aby zasady były zmienione i dostosowane do wszystkich kobiet, abyśmy mogły kąpać się w burkini - tłumaczyła jedna z uczestniczek protestu.

Francja była pierwszym krajem w Europie, który w 2010 roku zakazał publicznego noszenia muzułmańskich strojów zakrywających całe ciało, jedynie ze szczeliną bądź kratką na oczy (nikab, burka). W ciągu pierwszych pięciu lat obowiązywania tych przepisów ponad 1500 kobiet dostało za to mandaty.

Noszony przez wiele muzułmanek strój plażowy burkini, pokrywający niemal każdą część ciała poza twarzą, dłońmi i stopami, także wywołuje sprzeciwy i nie jest dopuszczalny na wielu kąpieliskach. Kompleks basenów Jean Bron jest jednym z tych, które zakazały burkini.

Najpierw zabawa, potem mandat

"Operacja burkini" została zainicjowana w zeszłym miesiącu przez grupę Sojusz Obywatelski z Grenoble (Alliance Citoyenne), aby - jak tłumaczą członkinie grupy - bronić praw muzułmańskich kobiet chcących korzystać z plażowania i kąpieli w burkini.

Gdy aktywistki pojawiły się na basenie, zostały uprzedzone przez ratowników, że burkini jest tam zakazane. Mimo to kobiety przez godzinę korzystały z atrakcji wodnych. Gdy jednak opuszczały obiekt, zostały zatrzymane przez policjantów. Każda otrzymała mandat w wysokości 35 euro (niemal 150 złotych).

"Mamy marzenie"

W rozmowie z BBC dwie zaangażowane w protest muzułmanki, Hassiba i Latifa, podkreśliły, że powinny mieć takie same prawa, jak inni obywatele Francji.

- Mamy marzenie: dobrze bawić się na basenie. Jak pozostali. Chcemy towarzyszyć swoim dzieciom wszędzie tam, gdzie chcą one popływać, zwłaszcza w tak gorącym, letnim okresie, jak teraz w Grenoble - tłumaczyły.

Jak podkreśliła inna aktywistka, Soumia, ten protest to "ważna sprawa".

- Chciałybyśmy, aby zasady były zmienione i dostosowane do wszystkich kobiet tak, abyśmy mogły kąpać się w burkini, niezależnie od tego, czy powodem jest skromność, czy też przekonania religijne - stwierdziła.

Czym jest burkini

Burkini zostało wymyślone 12 lat temu w Australii przez pochodzącą z Libanu Ahedę Zanetti, która postanowiła stworzyć plażowy ubiór dla kobiet, którym religia lub przekonania zakazują odsłaniania ciała, w tym muzułmanek. Nazwa stroju powstała w wyniku połączenia słów "burka" i "bikini".

Czym jest burkini?PAP

Autor: akw//rzw//kwoj / Źródło: BBC, France Bleu, Reuters