Grecki dziennik: Ateny wydalą dwóch rosyjskich dyplomatów


Grecki dziennik "Kathimerini" poinformował w środę, że władze w Atenach wydalą dwóch rosyjskich dyplomatów oraz zakażą wjazdu do kraju dwóm kolejnym w związku z działalnością niezgodną z ich statusem. Rzecznik greckiego rządu nie odniósł się w tej sprawie bezpośrednio do Rosji, powiedział jednak, że przedstawiciele wszystkich krajów muszą przestrzegać greckiego prawa.

Na razie informacja nie została potwierdzona przez rząd Grecji. Przedstawiciel MSZ w Atenach odmówił komentarza. Nie udało się go uzyskać również w rosyjskiej ambasadzie w stolicy Grecji.

Jak wyjaśnia w środę "Kathimerini", krok ten jest reakcją na próby podważenia porozumienia Grecji z Macedonią ze strony rosyjskich dyplomatów w sprawie zmiany nazwy tego państwa. Władze w Skopje zgodziły się na zmianę nazwy państwa na Macedonia Północna, a w zamian rząd w Atenach zobowiązał się do rezygnacji z blokowania jej integracji z Unią Europejską i NATO.

Zapytany przez dziennikarzy o doniesienia dziennika rzecznik rządu w Atenach, odpowiedział, że Grecja chce mieć dobre relacje ze wszystkimi państwami, ale muszą one szanować Grecję.

Grecja będzie podejmować wszelkie odpowiednie kroki, bo nie akceptuje zachowań, które pogwałcają prawo międzynarodowe - dodał Dimitris Dzanakopulos.

Źródło AFP w greckim rządzie poinformowało z kolei, że Grecja "podejmie środki niezbędne dla zagwarantowania interesów narodowych" po "ingerencji" przedstawicieli władz Rosji w uregulowanie sporu między Atenami a Skopje. Nie wyjaśniono jednak, jakie konkretnie będą to środki ani nie odniesiono się wprost do informacji o planach wydalenia rosyjskich dyplomatów.

Rosyjski resort spraw zagranicznych oświadczył w odpowiedzi na te doniesienia, że "za wydalaniem dyplomatów idą w ślad analogiczne kroki".

Andriej Klimow z komisji spraw zagranicznych wyższej izby parlamentu Rosji, Rady Federacji, powiedział agencji RIA Nowosti, że Moskwa odeśle teraz dwóch dyplomatów Grecji. Klimow dodał, że Rosja nigdy nie postrzegała Grecji jako swej sojuszniczki wśród krajów europejskich choćby z tego względu, że Grecja należy do NATO.

Autor: adso / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości