Grecji będzie brakować kolejnych miliardów


Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenia, że Grecji może brakować od 5,5 do 9,5 mld euro na lata 2015 i 2016. Przedstawiciel funduszu w piątek zauważył też, że Europa zapewniła, iż pomoc dla Aten będzie wciąż płynąć w ostatnich latach programu pomocowego.

MFW po raz pierwszy ocenił zakres potencjalnej pomocy finansowej dla Grecji po roku 2014. Komisja Europejska szacowała w grudniu, że potrzeby finansowe Grecji w dwuletnim okresie obejmującym lata 2015 i 2016 wyniosą 5,6 mld euro. Szef misji MFW w Grecji Poul Thomsen powiedział podczas telekonferencji z dziennikarzami, że Europa obiecała, iż będzie wspierała Grecję do końca programu w 2016 roku. Jak podkreślił, szacunki dotyczące potrzebnych funduszy są "przedmiotem wielu niepewności" i będą regularnie oceniane.

Kolejna transza dla Grecji

Zgodnie z regułami MFW programy pomocowe muszą mieć pełne finansowanie przez okres 12 miesięcy, w przeciwnym razie Fundusz wstrzymuje wypłatę swoich pożyczek. Thomsen oświadczył, że grecki program miał pełne pokrycie finansowe "prawie do końca roku 2014", jednak jest jeszcze zbyt wcześnie, by powiedzieć, czy na początku roku 2015 lub pod koniec 2014 będą potrzebne dodatkowe pieniądze. - Zobowiązanie partnerów europejskich, by pokryć tę różnicę, jakakolwiek będzie to różnica w latach 2015-2016, jest całkowicie zgodne z naszą polityką, nawet jeśli nie mówi się o konkretach - podkreślił Thomsen. MFW zgodził się w środę wypłacić kolejną transzę pomocy dla Grecji w wysokości 3,24 mld euro w ramach wartego 240 mld euro międzynarodowego programu pomocy. Według źródeł w radzie Funduszu wypłacie sprzeciwiała się Brazylia, która od dawna wyraża zaniepokojenie znacznym finansowym zaangażowaniem MFW w Grecji. W ubiegłym roku kraje strefy euro zgodziły się na program wykupu greckiego zadłużenia. - Kluczowe jest to, że Europa przyznała po raz pierwszy, że zadłużenia nie uda się zredukować bez bezpośrednich transferów w takiej czy innej formie z Europy do Grecji oraz że pojawiło się zobowiązanie do tego - przekonywał przedstawiciel MFW. Dodał też, że Grecja znów zaczyna budzić zaufanie, a do kraju zaczynają wracać inwestorzy. Jednocześnie ostrzegł, że przed krajem tym wciąż stoją bezpośrednie wyzwania.

Ateny toną w długach

Grecja, znajdująca się w centrum europejskiego kryzysu zadłużenia, od połowy 2010 roku otrzymała od partnerów w Europie i z MFW dziesiątki miliardów euro w ramach ratowania kraju przez bankructwem. W 2013 roku gospodarka tego kraju najpewniej po raz szósty z rzędu skurczy się. W listopadzie nasiliły się napięcia pomiędzy Unią Europejską a MFW w kwestii tego, jak zmniejszyć olbrzymie zadłużenie Grecji. Program oddłużania, od którego realizacji zależy wypłacenie kolejnej transzy pomocy, miał w roku 2012 opóźnienia z powodu wyborów w Grecji i powolnego tempa wprowadzania reform.

Autor: nsz/tr / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości