Szef greckiej partii skazany na 13 lat więzienia za kierowanie grupą przestępczą

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Sąd w Atenach skazał szefa skrajnie prawicowej partii Złoty Świt Nikosa Michaloliakosa na 13 lat więzienia za kierowanie grupą przestępczą. Ten sam wymiar kary wymierzono także wobec siedmiu innych członków władz ugrupowania. Skazanych zostało również 60 innych osób związanych z partią.

Oprócz Nikosa Michaloliakosa i członków władz - w tym obecnego europosła Janisa Lagosa - wyroki od 5 do 7 lat więzienia otrzymało także 10 byłych posłów ugrupowania.

Sąd w Atenach w środę skazał również sympatyków i członków partii odpowiedzialnych za głośne zabójstwo lewicowego rapera Pawlosa Fyssasa, pakistańskiego imigranta Sahzata Luckmana oraz szeregu napaści na imigrantów oraz lewicowych działaczy i aktywistów.

Morderca Fyssasa Jorgos Rupakias dostał wyrok dożywocia, a jego wspólnicy od 6 do 8 lat więzienia. Pozostali sprawcy ataków otrzymali wyroki od 2 do 8 lat więzienia.

CZYTAJ: "Zwycięstwo sprawiedliwości i szacunku". Przywódcy skrajnej prawicy skazani, przed sądem zamieszki

Ukoronowanie pięcioletniego procesu

Środowy wyrok to ukoronowanie trwającego od pięciu lat procesu, łączącego cztery oddzielne sprawy przeciwko członkom partii odwołującej się do neonazistowskiej symboliki i korzeni. Sąd badał, czy przywódcy partii mieli udział w serii krwawych napaści, w tym morderstwie Fyssasa, oraz czy partia funkcjonowała jako organizacja przestępcza.

W ubiegłym tygodniu sąd uznał winę 68 oskarżonych. W środę nastąpiło ogłoszenie wymiaru kary. W większości przypadków sąd zastosował kary, o które wnioskowała prokuratura. Obrońcy polityków zapowiedzieli odwołanie się od wyroków.

Złoty Świt (gr. Chrisi Awgi) to skrajnie prawicowa partia, która po raz pierwszy weszła do greckiego parlamentu w 2012 roku, a w swoim szczytowym okresie była w nim trzecią siłą. W wyborach w 2019 roku ugrupowanie nie przekroczyło progu wyborczego i straciło wszystkie mandaty.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości