Grecja. Szef policji zwolniony po demonstracjach i starciach po katastrofie kolejowej

Autor:
ks
Źródło:
PAP
Policja wjeżdża w protestujących w Grecji
Policja wjeżdża w protestujących w GrecjiReuters
wideo 2/5
ReutersPolicja wjeżdża w protestujących w Grecji

Biuro greckiego szefa rządu poinformowało, że szef krajowej policji Constantinos Skoumas, który objął urząd zaledwie przed dwoma miesiącami, został zwolniony po tym, gdy doszło do starć między siłami bezpieczeństwa a demonstrantami związanymi z katastrofą kolejową, w której zginęło 57 osób - podała agencja AFP. Grecka policja znalazła się w ogniu krytyki ze względu na sposób, w jaki traktowała demonstrujących.

Komunikat nie zawierał konkretnego powodu dymisji, która następuje w czasie, gdy grecka policja spotyka się z powszechną krytyką opinii publicznej w związku z jej działaniami przy tłumieniu protestów, które wybuchły po katastrofie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Zderzenie pociągów w Grecji. Służby nie potrafią policzyć zabitych. Minister rezygnuje

Protesty w GrecjiPAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

"Mianowanie nowego szefa policji ma na celu [wprowadzenie] bardziej pozytywnego i skutecznego wdrażania nowoczesnych planów operacyjnych policji w zakresie bezpieczeństwa obywateli" - poinformowało biuro premiera.

AFP podaje, że podczas protestów w czwartek sfilmowano oddział policji atakujący pokojowo nastawionych demonstrantów na centralnym placu Syntagma w Atenach, ponadto zarejestrowano również, jak policyjna ciężarówka taranuje grupę protestantów próbujących zablokować ulicę koszami na śmieci, w wyniku czego jeden z nich upadł na ziemię.

Policja wjeżdża w protestujących w Grecji
Policja wjeżdża w protestujących w GrecjiReuters
Protesty w GrecjiPAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

Katastrofa kolejowa w Grecji

Katastrofa pociągu, do której doszło 28 lutego w wyniku której zginęło 57 osób, wywołała trwające tygodniami gwałtowne protesty i wywarła znaczną presję na konserwatywny rząd premiera Kyriakosa Micotakisa przed wyborami, które mają odbyć się w maju.

Grecki minister transportu podał się do dymisji po katastrofie, a zawiadowca stacji pełniący służbę podczas wypadku i trzech innych funkcjonariuszy kolei zostało oskarżonych i grozi im wyrok dożywocia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Zawiadowca kazał maszyniście zignorować czerwone światło. Ujawniono nagranie sprzed katastrofy pociągów

Protesty w GrecjiPAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

- Będziemy uczyć się na naszych błędach - powiedział Micotakis w sobotę i dodał: - Błąd staje się winą tylko wtedy, gdy się go powtarza.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

Pozostałe wiadomości