Grecja rozlicza korupcję. Minister obrony skazany na osiem lat

Wikipedia (CC BY SA)Minister miał zarobić na zakupie niemieckich okrętów podwodnych Typu 214

Minister obrony Grecji w latach 1996-2001 Akis Cochacopulos został skazany w poniedziałek na osiem lat więzienia w sprawie korupcyjnej. Wyrok nie jest prawomocny. Na polityku ciążą też zarzuty w kolejnej sprawie o korupcję.

Sąd uznał, że 73-letni Cochacopulos składał fałszywe deklaracje majątkowe w latach 2006-2009, by ukryć niezadeklarowane dochody. Prócz kary więzienia nałożył na niego grzywnę w wysokości 520 tys. euro oraz nakazał zajęcie jego domu w centrum Aten.

Rodzinny interes polityka

Były minister został aresztowany w zeszłym roku i do czasu rozprawy apelacyjnej pozostanie w więzieniu. Jeszcze w tym roku ma stanąć przed sądem z powodu innych oskarżeń, dotyczących domniemanego prania brudnych pieniędzy i korupcji w związku z kontraktem na okręt podwodny. Żona i córka polityka również zostały aresztowane z powodu zarzutów o pranie brudnych pieniędzy. Cochacopulos był ważnym politykiem greckiej partii socjalistycznej PASOK, kierował również resortem rozwoju w latach 2001-2004, przez wiele lat był deputowanym. PASOK wchodzi w skład obecnej koalicji rządowej. Procesy polityków oskarżonych o korupcję są bacznie śledzone w Grecji, przeżywającej zapaść gospodarczą. Sądy, które uzyskały większe uprawnienia w śledztwach dotyczących korupcji, zaczęły uważniej przyglądać się dochodom osób publicznych.

Autor: mk/rs / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA)

Pozostałe wiadomości