Świat

Granica między Ukrainą a Rosją "nie istnieje". "Po prostu wyjeżdża się z promu"

Świat

Referendum na Krymie "obserwowali" rosyjscy żołnierze
tvn24Bojanowski był na granicy Ukrainy z Rosją

Sytuacja na Krymie wygląda "dosyć przerażająco" - komentuje sytuację na półwyspie dziennikarz TVN24 Wojciech Bojanowski, który kilka godzin wcześniej wrócił z Ukrainy. Bojanowski sprawdzał m.in., jak wygląda sytuacja w Cieśninie Kerczeńskiej oddzielającej Ukrainę od Rosji.

- Naliczyliśmy w sumie 16 dział artyleryjskich, które stały w kolejce do załadunku na prom. Oprócz tego przez cały czas widzieliśmy wojskowe ciężarówki, ale także cywilne, które woziły tam generatory prądu, a to ze względu na to, że Krym jest zależny od Rosji energetycznie - tak Bojanowski relacjonuje wydarzenia, których był świadkiem po rosyjskiej stronie Cieśniny Kerczeńskiej.

Bojanowski w Kerczu sprawdzał, czy sprzęt wojskowy przekracza granicę ukraińsko-rosyjską, a właściwie, czy jeszcze o jakiejś "granicy" może być mowa.

- Okazało się, że ta granica nie istnieje. Po przekroczeniu cieśniny, po drugiej stronie, nie ma jakiekolwiek punktu kontrolnego, w paszporcie nie ma żadnej pieczątki, która świadczyłaby, że wjechaliśmy na terytorium Ukrainy - podkreśla dziennikarz.

Wojciech Bojanowski o sytuacji w Cieśninie Kerczeńskiej
Wojciech Bojanowski o sytuacji w Cieśninie Kerczeńskiej tvn24

Nieuznawane referendum

W niedzielę w Autonomicznej Republice Krymu odbyło się referendum na temat ewentualnego przyłączenia Krymu do Federacji Rosyjskiej. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 96,77 proc. uczestników plebiscytu. Zachód nie uznaje wyników referendum.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: aste\mtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Tagi:
Raporty: