Świat

Gotowi do lotu na Marsa

Świat

Aktualizacja:
www.esa.intEuropejska Agencja Kosmiczna chce wysłać ekspedycję na Marsa w 2037 roku

Ostatniego dnia marca sześciu mężczyzn zostanie w Moskwie zamkniętych w kabinie na 105 dni. Czterech Rosjan, Niemiec i Francuz będą w ten sposób symulowali lot statku załogowego Europejskiej Agencji Kosmicznej na Marsa.

Eksperyment zostanie przeprowadzony w Moskwie, w tamtejszym Instytucie Problemów Biomedycznych. Mężczyźni będą testowali warunki, w jakich znajdzie się załoga rzeczywiście lecąca na Marsa. Testować będą m.in. opatrywanie ran i wykonywanie drobnych medycznych zabiegów, przeprowadzą eksperymenty mikrobiologiczne, immunologiczne, psychologiczne i fizjologiczne. Sprawdzą wytrzymałość psychiczną i fizyczną organizmu.

Nie znamy na razie nazwisk czterech Rosjan, ale Niemiec to wojskowy inżynier, a Francuz jest pilotem w Air France. Zostali wybrani spośród 5680 kandydatów pochodzących z 18 krajów. Europejska Agencja Kosmiczna zamierza wysłać prawdziwą ekspedycję w 2037 r.

Po pierwszym eksperymencie, nastąpi drugi. Pod koniec 2009 roku rozpocznie się symulacja lotu trwającego 520 dni. Według dzisiejszej wiedzy, lot na Marsa zajmie 250 dni, pobyt na nim jest planowany na 30 dni i powrót na 240 dni.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: www.esa.int