Ambasador USA przy Unii oskarżany o molestowanie. Odpiera zarzuty

TVN24

Aktualizacja:

Trzy kobiety oskarżyły publicznie amerykańskiego ambasadora przy Unii Europejskiej Gordona Sondlanda o molestowanie seksualne. Dyplomata, który jest jednym z kluczowych świadków w śledztwa w sprawie ewentualnego impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa, odpiera zarzuty.

Oskarżenia opublikowano w środę na stronie internetowej organizacji non profit ProPublica i w internetowym magazynie Portland Monthly. Dotyczą one okresu, gdy Gordon Sondland nie pełnił jeszcze funkcji ambasadora przy UE.

Wszystkie trzy kobiety opisują próby pocałunków ze strony Sondlanda i prowokowanie sytuacji o wyraźnym podtekście seksualnym. Po odrzuceniu jego zalotów mężczyzna, potentat w branży hotelowej, miał mścić się na nich na polu zawodowym - pisze portal The Hill.

Nicole Vogel, Jana Solis and Natalie Sept zgodziły się na publikację swoich imion i nazwisk. Pierwsza z tych kobiet to współzałożycielka Portland Monthly.

Sondland w oświadczeniu stanowczo odrzuca oskarżenia, podkreślając, że jego przykładne zachowanie jako biznesmena i urzędnika "może być potwierdzone przez setki pracowników i kolegów". - Te nieprawdziwe twierdzenia o niechcianym dotykaniu i całowaniu są zmyślone i - jak wierzę - skoordynowane dla politycznych celów - dodał.

Kluczowy świadek

Ambasador Stanów Zjednoczonych przy UE uznawany jest za jednego z kluczowych świadków w prowadzonym przez Izbę Reprezentantów USA dochodzeniu ws. ewentualnego impeachmentu Trumpa. Podczas przesłuchań m.in. stwierdził, że prezydent narzucił dyplomatom zajmującym się Ukrainą swego prywatnego prawnika Rudy'ego Giulianiego.

Prawnik Sondlanda zarzucił kobietom próby zdeprecjonowania zeznań swojego klienta.

Autor: mart\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: