TVN24 | Świat

Seul i Pjongjang przywracają gorącą linię

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, Reuters
Odblokowana gorąca linia między Koreami
Reuters Odblokowana gorąca linia między Koreami

Urzędnicy łącznikowi z Korei Północnej i Korei Południowej wymieniali wiadomości za pośrednictwem kanału komunikacji transgranicznej w poniedziałek rano. Gorąca linii została przywrócona.

Przywrócenie międzykoreańskiej gorącej linii nastąpiło trzy dni po tym, jak Korea Północna poinformowała, że w ostatnich tygodniach przetestowała nowo opracowany rakietowy pocisk przeciwlotniczy.

Kanały komunikacji były zablokowane od ponad roku. Korea Północna i Korea Południowa na krótko wznowiły komunikację przez gorącą linię, na około dwa tygodnie tego lata, ale Pjongjang później odmówił wymiany wiadomości, gdy Seul zorganizował coroczne ćwiczenia wojskowe z Waszyngtonem.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Ministerstwo obrony w Seulu oznajmiło w komunikacie, że gorąca linia przyczyniła się do zapobiegania nieoczekiwanym starciom. Resort wyraził też nadzieję, że jej ponowne uruchomienie doprowadzi do znacznego złagodzenia napięć militarnych.

Ministerstwo zjednoczenia, odpowiedzialne za sprawy międzykoreańskie, ze swojej strony wyraziło nadzieję, że będzie w stanie wkrótce wznowić dialog na temat sposobów przywrócenia relacji i umocnienia pokoju.

Korea Północna po sześciu miesiącach przerwy wznowiła testy rakietowe, ale nadal oferowała warunkowe rozmowy z Seulem, co według niektórych ekspertów jest próbą uzyskania zewnętrznych koncesji.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Reuters